نوجوان بلوچی، جوان ترین شهید دفاع مقدس

از قصه‌ی ما
Sabil-akhlaghi.jpg

حفظ این انقلاب عظیم در گرو رشادت ها و شهامت عزیزانی است که ازخود خویش گذشتند تا نظام جمهوری اسلامی ایران پایدار بماند و امروز این شجاعت ها برایمان یک افتخار است. «شهید سبیل اخلاقی» دریکی از روزهای گرم چهارم خردادماه 1353 در خانه ی محقر روستایی خان محمد اخلاقی در «نیک شهر استان سیستان و بلوچستان» در خانواده ای از اهل سنت به دنیا آمد. با آمدنش شادی فضای خانه اخلاقی ها را پر کرد. مدتی نگذشت که سبیل جایگاه ویژه ای در میان اهل خانه پیدا کرد.

سبیل مرد خانه شد

در آن زمان که محرومیت جا مانده از دوران ستم حکومت شاهنشاهی، بر زندگی مردم سایه افکنده بود ، پدر سبیل برای امرار معاش کسب رزق حلال خانواده اش به شهرهای اطراف سفر کرد. از این رو سبیل بیش از هم سن و سالهایش به رشد عقلانی و اعتقادی رسیده بود. او دیگر تنها مرد خانه شده بود. سبیل پس از اتمام دوران ابتد ایی برای اینکه بتواند باری از روی دوش خانواده بر دارد همراه مادرش به کار کشاورزی پرداخت و مجبور به ترک تحصیل شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سبیل علیرغم سن خیلی کم اش وارد بسیج شد و فعالیت چشمگیری از خود نشان داد. او در نگهبانی ها و ماموریت های محوله با تمام توان و علاقه حاضر می شد.

تکلیف نوجوان 11 ساله

وفای به عهد از ویژگی های بارز سبیل بود او همواره تلاش می نمود تا بدون تاخیر در محل خدمتش حاضر شود. سبیل اخلاقی عاشق امام خمینی (ره ) بود و شیفته کشورش. از این رو ندای نایب امام زمان (عج ) خویش را که فرمود: هر کسی که توانایی دارد و برایش تکلیف شده می تواند به جبهه های حق علیه باطل اعزام شود، به جبهه برود را لبیک گفت و این تکلیف را بر خود واجب دانست که به جبهه های حق علیه باطل و یاری رزمندگان دلیر و سلحشور اسلام راهی شود.

اما سبیل نیک می دانست که برای رفتن باید رضایت مادر را هم بدست آورد. مادر اما برای مرد خانه اش نگران بود. زیرا در نبود پدر همه دنیایش شده بود سبیل، اما مادر راضی شد اگر چه همه زندگیش شده بود سبیل. او نیک می دانست که فرزندش شهادت در راه خدا را برگزیده و با ریختن خون امثال سبیل است که اسلام پیروز خواهد شد.

سبیل تکلیف خود را خوب می دانست و مادر هم سبیل اش را بدرقه کرد و کوله بار مردانگی سبیل را با دعای خیرش پر کرد. او می دانست که سبیل مرد خانه اش دیگر اهل ماندن نیست. او راهش را برگزیده بود و تنها توکل بود که مادر را، آرام می کرد. مدتی بعد از رفتن سبیل، نامه هایش به دست مادر رسید، سبیل درنامه از مادرش خواسته بود تا بعد از شهادتش گریه ناله ناله نکند و تنها دعاگویش باشد که به شدت محتاج دعای مادرانه است ....

آسمانی شدن

آری! همرزمان شهید سبیل اخلاقی از او جزء مهربانی، روحیه تقوی و اخلاق نکو هیچ چیز دیگر ندیدند تا حدی که تحت تاثیر رفتار سبیل قرار گرفته بودند. شهید سبیل اخلاقی در نهایت عشق و دلدادگی به معبود در حالی که 11 سال بیشتر نداشت 19روز از بهمن ماه 1364 در هور العظیم با اصابت ترکشی به قلب پاک و معصومش آسمانی شد و به شهادت رسید. محل پیکر مطهرش در روستای گالینک است آخرین لحظات دلدادگی شهید سبیل اخلاقی، جوانترین شهید و مبارزه از اهل سنت در آغوش همرزمان طعم تلخ جدایی را در کام همرزمانش بر جای گذارد.

رهبر معظم انقلاب در مورد اين شهيد بزرگوار گفتند: وقتي يک بچه 11 ساله سُني براي دفاع از جمهوري اسلامي به شهادت ميرسد اين بزرگ‌ترين خبر از وحدت و همدلي شيعه و سنّي در سيستان و بلوچستان است.

محتوای بیشتر
فیلم خبری 2 فیلم خبری 2

منابع

«روايتي از زندگي تا شهادت سبیل اخلاقی». جوان آنلاین. 9 بهمن 92.

«شهيد سبيل اخلاقي ، نوجوان 11 ساله نيکشهري». خبرگزاری صداوسیما. 5 مهر 99.

«شهید سبیل اخلاقی ، جوانترین شهید کشور». خبرگزاری صداوسیما. 22 بهمن 96.

«شهید سبیل اخلاقی به عنوان یک نوجوان بلوچ سند افتخار جمهوری اسلامی است». پایگاه خبری مردم سیستان و بلوچستان. 18 بهمن 98.