مفسّری از صدخَرو

از قصه‌ی ما

تولد و تحصیل

محمد علی صالح غفاری سال۱۳۰۲ در صدخرو متولد شد. قرآن و خواندن و نوشتن را از والدینش آموخت. او حدود هفت سال در مشهد و سپس در نجف، نزد استادان بزرگی همچون شیخ‌ حبیب‌ الله گلپایگانی، آیت‌الله خویی و آیت‌الله سید محسن حکیم تلمذ کرد و به تحصیل علوم دینی آموخت پرداخت.

آبادگر زادگاه

بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران، هر سال ایام محرم و رمضان به زادگاهش صدخرو می‌آمد. مردم‌دوست و خیِّّر بود و طی سال‌ها حضورش در روستا، خدمات بسیاری انجام داد: از جمله ساخت حمام جدید، تأمین آب لوله‌کشی برای تمام روستا، بازسازی و گسترش مسجد جامع، بازسازی امام‌زاده سیدعلی‌ اکبر، بازسازی و ساخت مدرسه و بازسازی حسینیه. همین طور بعد از بازسازی مسجد جامع، کتابخانۀ مسجد را راه انداخت.

در خدمت قرآن

این روحانی دانشمند که بیشتر تالیف تألیفاتش در تفسیر قرآن است، با زبان عامیانه و طرح مباحث جدید، مردم را به مسجد و پای منبر می‌کشاند. شیخ‌ محمد علی صالح غفاری با راه‌اندازی جلسات منظم قرآن، عدۀ زیادی، به‌خصوص نوجوانان را با قرآن آشنا کرد.

در صف مبارزه

او سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ با سخنرانی‌های انقلابی، مردم را با حرکت و راه امام‌خمینی آشنا می‌کرد. و می‌گفت: «حتماً در راهپیمایی‌ها حضور داشته باشید و امام را یاری کنید. شرکت در راهپیمایی مثل نماز برایتان واجب است.»

پدر شهید

وی بعد از پیروزی انقلاب نیز از کار دست نکشید و همواره مشغول خدمت‌رسانی به مردم بود. فرزندش حسین صالح غفاری، ۲۲ دی۱۳۶۵ در عملیات کربلای۵ به مقام رفیع شهادت رسید. روحانی محبوب صدخروی نیز ۲۲ سال بعد از شهادت فرزندش، ۶ششم فروردین۱۳۸۷ دارفانی را وداع گفت.

منبع

دایره المعارف انقلاب سبزوار