مستند "بی شناسنامه ها"

از قصه‌ی ما

بی شناسنامه ها

بی شناسنامه های بلوچ

بخشی از جمعیت استان سیستان و بلوچستان به دلایل تاریخی - سیاسی و اجتماعی تاکنون نتوانسته اند شناسنامه دریافت کنند و از حمایت های اجتماعی دولت مانند بیمه و یارانه محروم هستند . نداشتن اوراق هویت عاملی است که به سمت بیکاری و کارهای خلاف کشانده شوند.


این مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی فرهاد ورهرام روایتی است از ساکنان بی شناسنامه شرق کشور که بیشتر در منطقه بلوچستان مرکزی زندگی می کنند و به دلیل دور بودن محل زندگی خود از مراکز دولتی، زندگی در کوهستان، نبود امکانات برای جابه جایی و همچنین تامین نیازهای روزانه توسط خودشان، شناسنامه نگرفته اند؛ حالا پس از گذشت سال ها و بروز خشکسالی، نیازمند یارانه و کمک دولتی، اما شناسنامه ای برای ارائه ندارند. جهت مشاهده ی این مستند روی لینک کلیک کنید.

بی شناسنامه ها را برای تلنگر مسئولین ساختم

نوزدهمین قسمت از برنامه به اضافه مستند به نقد و بررسی مستند «بی شناسنامه ها» ساخته فرهاد ورهرام پرداخت.

ورهرام درباره تاثیر مستند بر فضای تصمیم گیری و تصمیم سازی مسئولین گفت: متاسفانه این فیلم در جشنواره حقیقت پخش شد و کنار گذاشته شد تا اینکه در یان برنامه پخش شد. من خودم وقتی این فیلم را ساختم. خیلی علاقمند بودم که پای این فیلم به مجلس باز شود. برای مدیران و تصمیم گیران بیمه های اجتماعی نمایش داده شود. مدیران ما که در تولید فیلم فعالیت دارند باید کمک کنند تا این فیلم دیده شود و به این نیت ساختم. دنبال ان بودم که نهادهای تصمیم گیر تلنگری بخورند و این فیلم را و بی شناسنامه ها را جدی بگیرند. متن مصاحبه با فرهاد پرهام

منابع

به اضافه مستند بی‌شناسنامه‌ها را پیدا کرد!. تسنیم. 8 خرداد 96

مصاحبه شبکه مستند با آقای فرهاد پرهام. خبرگزاری دانشجو. 10 خرداد 96

معرفی فرهاد پرهام. filmba.ir

دانلود مستند بی شناسنامه ها. آپارات

برنامه به اضافه مستند