شرکت نانو فناور فاران-دانش بنیان

از قصه‌ی ما

در شرایط شیوع سریع ویروس و اجرای قرنطینه کامل، وقتی دیدیم یک کالایی کم شده، خودمان تولیدش را شروع کردیم. ویژگی مهم شیلدهای تولیدی ما آنتی‌باکتریال بودنش است. طلق جلوی شیلد را با تکیه بر فناوری نانو به صورت ضدباکتری تولید کرده‌ایم. تاکنون بیش از ۲۴ هزار عدد شیلد تولید کردیم و تحویل علوم پزشکی شده است. شرکت ما برای ساخت دستگاه ترمومتر (تب سنج) و ماسک‌های N95 هم در تلاش است.

نهاوندی

معرفی

محسن نهاوندی از قدیمی‌های بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز است. وی فعالیت در زمینه نانوتکنولوژی را از همان دوران مسئولیتش در بسیج دانشکده‌ مهندسی شروع کرد و امروز دکترای همین رشته را از دانشگاه صنعتی اصفهان دارد. نهاوندی در سال۹۱ شرکت نانوفناوری فاران را راه‌اندازی کرده است. آشنایی با فعالیت‌های دانش‌ بنیان فاران در میدان مبارزه با کرونا انجام شده است:

اشاره

نهاوندی که در سال۹۶ دانشجوی نمونه کشور شده، به همراه دیگر همکارانش، فناوری‌های مورد نیاز کشور ذیل نانوتکنولوژی را شناسایی کرده و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. با وجود فرازونشیب‌های فراوان برای کار علمی تخصصی و زمین خوردن‌های بسیار در راه تولید دانش‌بنیان، راه خود را با قدرت ادامه داده است. با آغاز شیوع کرونا، از آنجایی که کمبود برخی اقلام بهداشتی احساس می‌شد، شرکت فاران به درخواست دانشگاه علوم پزشکی شیراز وارد این میدان شد. آن‌ها در مدت کوتاهی موفق شدند بعد از تامین نیاز استان فارس، به استان‌های دیگر هم محصولات بهداشتی بفرستند.

شرکت‌های دانش‌بنیان، بخشی از زنجیره مدیریت بحران

با آغاز کرونا، بیش از هر کجا، بیمارستان‌ها بودند که باید مدیریت بحران می‌کردند. اولین چیز امکان کمبود اقلام ضروری بود. برای همین، بخش پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به سرعت دست به کار شد تا کمبود شدیدی اتفاق نیافتد. مسئولان این بخش با تولیدکنندگان مختلف تماس گرفتند و از آن‌ها درخواست کمک کردند. محسن نهاوندی یکی از تولیدکنندگانی بود که آقای مدرکی؛ کارشناس بخش پشتیبانی علوم پزشکی، برای رفع کمبود شیلد از او دعوت به همکاری کرده است: «بنا به درخواست دانشگاه علوم پزشکی ما وارد میدان مقابله با شیوع کرونا شدیم. بار اول آقای مدرکی؛ کارشناس پشتیبانی تماس گرفت. می‌گفت شیلد در بازار کم است و ما واقعا به آن نیاز داریم. پدرم مغز متفکر فنی مجموعه ما هستند. با او مشورت کردم. چند روز بعد نمونه‌های اولیه را به دوستان نشان دادیم. بعد از تایید، قالبش را ساختیم و قرارداد بسته شد. به لطف خدا، سرعت ما آن قدر بالا بود که مثلا اگر می‌گفتند شیلدها یکشنبه حتما به دست‌مان برسند، ما چند روز زودتر آماده کرده بودیم. اصلا باورشان نمی‌شد. تا الآن بیش از بیست و چهار هزار شیلد تحویل داده‌ایم. ویژگی مهم محصول تولیدی ما آنتی‌باکتریال بودنش هست. طلق جلوی شیلد را با تکیه بر فناوری نانو به صورت ضدباکتری تولید کرده‌ایم.»

حمایت مسئولان لازم است

با تلاش شبانه‌روزی شرکت فاران، نیاز استان فارس در مدت کمی رفع شد. رفته‌رفته اقلام تولید شده در این شرکت، به خارج از استان هم راه پیدا کردند: «با نامه‌نگاری علوم پزشکی به نهادهای ذی‌ربط، این اطمینان به وجود آمد که نیاز استان رفع شده و با ارسال اقلام بهداشتی به سایر استان‌ها، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. این را هم بگویم که جز علوم پزشکی، کسی از ما حمایت نکرد. اگر حمایت­‌های بیشتری از سوی متولیان امر وجود داشت، سرعت کارمان بالاتر می‌رفت.»

رد شدن از سختی‌های قرنطینه با روحیه جهادی

سال ۹۳ کارگزاری فن‌بازار منطقه‌‌ای استان فارس به شرکت فاران سپرده شد. ماموریت فن‌بازار، توسعه فناوری‌های مورد نیاز کشور است. شرکت‌های بزرگ با ارائه پیشنهادهایشان به فن‌بازار، زمینه پیشرفت صنایع و شرکت‌های کوچک با استفاده نانوتکنولوژی می‌شوند.

دوربین، ترمومتر، ماسک

دکتر نهاوندی علاوه بر ساخت شیلد، برنامه‌های دیگری هم دارد. شرکت فاران برای ساخت دستگاه ترمومتر (تب سنج) و ماسک‌های N95 هم در تلاش است. برای تولید دوربین‌های حرارتی هم از مدت‌ها پیش وقت گذاشته‌اند: «این دوربین‌ها تکنولوژی خاصی ندارد. حتی لنزهایش در همین شیراز تولید می‌شود. اما سنسورهای ترمومتر به سختی در ایران پیدا می‌شود که به چین سفارش داده‌ایم. در زمینه ماسک‌های N95 هم کارهایی را شروع کردیم، ولی چون دستگاه‌های ساخت تجهیزاتش قیمت بالایی دارد، می‌خواهیم کار را به شکل مشترک با دانشگاه علوم پزشکی شروع کنیم. یعنی ما به عنوان فن‌آور وارد می‌شویم و علوم پزشکی سرمایه‌گذاری می‌کند. متاسفانه قیمت تجهیزات خیلی زیاد شده و مثلا قیمت هشت میلیونی را تا شصت میلیون بالا برده‌­اند.»

نگاه بین‌المللی فاران

محسن نهاوندی برای شرکتش آرزوهای بزرگی دارد. او کار در مرزهای علم را دوست دارد و مطمئن است آینده‌ای مثل پژوهشکده‌ رویان منتظر آن‌هاست. به همین خاطر گلایه‌هایی از مسئولان هم دارد: «متاسفانه حمایتی که شایسته فاران باشد، در کار نیست. معمولاً به شرکت‌های تهرانی خیلی بیشتر اهمیت داده می‌شود. حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس، خیلی ضعیف است. با اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات ویژه دارند، ما که اقدام کردیم گفتند مقدور نیست. برای همین مجبوریم، توسعه کارمان را با تکیه بر سود اندکی که به دست می‌آوریم انجام دهیم. یک طرح بسیار بزرگ داریم که نمونه‌اش فقط در آمریکا هست. طبعاً نیاز به حمایت‌های بزرگی هم دارد. به عقیده من در این موضوع، فقط رهبری می‌توانند کمک کنند.متن بزرگ همان‌گونه که پژوهشکده رویان با اتکا به ایشان توانست پژوهشکده رویان شود. حضرت آقا واقعا پدر معنوی این پژوهشکده است. ما از همان ابتدا که شرکت را تاسیس کردیم، به فکر بین‌المللی شدن بودیم. اصلا برای همین هم نام فاران را انتخاب کردیم. فاران نام کوهی در مکه است که امام زمان(عج) از آنجا ظهور می‌کنند و به سمت مسجدالحرام می‌روند. این نام در انجیل و تورات هم ذکر شده. ما با این نیت که ان‌شاءالله ذیل انقلاب اسلامی در راستای ظهور حرکت کنیم، پا به میدان گذاشته‌ایم. به همین خاطر هم در کارمان ثابت قدم هستیم.»

منبع

https://ayyam.ir/7831