شرح ابن ابی الحدید همچنان بی رقیب است

از قصه‌ی ما
Watermark.jpg

شرح ابن ابی الحدید همچنان بی رقیب است

علیرضا ذکاوتی: آنکه می‌آید و از ایرانی و فرنگی چیزهایی را به هم می‌چسباند، حتی در صورتی که ده نفر هم پیرو پیدا کند، ریشه‌دار نخواهد بود

علیرضا ذکاوتی قراگزلو زاده ۱۳۲۲ در همدان) نویسنده و پژوهشگر ایرانی است.


«قرآنیات» نوشته علیرضا ذکاوتی قراگزلو از مجموعه «دانش های قرآنی» توسط انتشارات سخن منتشر شده است. ذکاوتی سال ۸۱ «شان نزول آیات قرآنی» را که ترجمه ای از «اسباب النزول» واحدی است توسط نشر نی به بازار عرضه کرد و اواخر سال گذشته هم «رموز حمزه» را توسط انتشارات معین منتشر کرد.علیرضا ذکاوتی قراگزلو متولد ۱۳۲۲ همدان، مطالعات گسترده ای در ادبیات فارسی و عربی دارد و در دانشگاه آزاد اسلامی همدان تدریس می کند.

در کارنامه این محقق حدود ۳۱ عنوان کتاب منتشر شده اعم از تالیف و ترجمه دیده می شود. استاد دانشگاه همدان در زمینه فرهنگ ایران بعد از اسلام تخصص دارد و نخستین کتابش را در این زمینه تحت عنوان «تشیع و تصوف» در سال ۵۹ توسط انتشارات امیرکبیر منتشر کرد.

وی در سال های ۶۳ و ۸۵ بابت چاپ کتاب های «تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری» و «نظام اسلامی مسلمانان در صدر اسلام» جایزه کتاب سال را از آن خود کرد و هم اکنون عضو هیات مولفان دایرئ المعارف تشیع است و با بنیاد دایرئ المعارف اسلامی و دانشنامه جهان اسلام همکاری مداوم دارد. «تلبیس ابلیس» از ابن جوزی، تحریر و تلخیص «محبوب القلوب» فراهی، «جنبش نقطویه» و «سیر تاریخی نقد ملاصدرا» از جمله آثار منتشر شده اوست.

علی ذکاوتی قراگوزلو ( یا علی ذکاوتی قره‌گوزلو ) زاده ۱۵ فروردین ۱۳۳۰ در همدان، محقق، نویسنده و پژوهشگر حوزه علوم انسانی و تعلیم و تربیت از اساتید و پژوهش‌گران ایرانی است که به‌جهت پژوهش‌هایی که در سطح ملی انجام داده جوایز وتقدیرنامه‌های فراوانی کسب نموده‌است.

وی همچنین دارای عنوان مدیر علمی برتر کشور می‌باشد.

از مهمترین و اصلی‌ترین ایده‌هایی که وی در دوران فعالیت خود مطرح نموده‌است، توسعه و گسترش ایده صلح جهانی در تالیفات و سایر نوشته‌هایش بوده و طرح موضوع حول محور ضرورت و امکان آموزش صلح در آغاز قرن بیست و یکم از ابتکارات وی می‌باشد.

اطلاعات بیشتر دربارهٔ این محقق و پژوهشگر حوزه علوم انسانی، در اینجا مطالعه کنید. از ایران به مناسبت ۲۵ سال فعالیت تحقیقاتی، فرهنگی، اجتماعی و هنری دربارهٔ صلح و مدارا به سازمان یونسکو و به مؤسسه جهانی کمنیوس، وموسسه نوبل معرفی شد.

همچنین اثر امپراتور ژنده پوش (کتاب) وی یکی از سه کتاب داستانی سال که در مجله سروش، شماره ۵۰۰ صفحه ۶۴ معرفی شده و ازسوی گروه هنری دانشگاه تربیت مدرس تقدیرنامه دریافت کرده‌است.

منابع

گفت وگو با علیرضا ذکاوتی قراگوزلو مترجم و مولف: شرح ابن ابی الحدید همچنان بی رقیب است گفت‌وگو با استاد علیرضا ذکاوتی قراگزلو؛ سلوک خاموش در روشنای دانش علی ذکاوتی قراگوزلو