سیما راغبیان، دختر ۱۶ ساله‌ای که با جانباز ۷۰درصد ازدواج کرد

از قصه‌ی ما
سیما راغبیان

معرفی، کودکی و انقلاب

خانم سیما راغبیان، متولد 1349 است. بچگی خود را درتهران و شهرری گذرانده است. در بچگی کنار نیروهای نظامی شاه می رفته و آن ها به او شکلات می دادند. همین باعث شد تا او به عنوان پوششی برای نیروهای انقلابی باشد و کسی به او شک نکند. نیروهای انقلابی برای انتقال مواد اولیه ساخت کوکتول مولوتوف و انتقال نامه، از او استفاده می کردند.

در خاطره‌ای تعریف می‌‌کند: زمستان 57 تظاهرات و تعداد نامه ها بیشتر شده بود. پالتوی قرمز بلندی داشتم با خز قهوه ای روی یقه اش. جیب هایش را پر از نامه میکردم. روزی بدجور وسوسه شده بودم نامه را بخوانم. جای خلوتی پیدا کرده و نامه را باز کردم. دستور تهیه کوکتل مولوتف بود. روز بعدش دیدم این نامه تکثیر شده و هم هجا هست. خیلی خوشم آمد. هرچه به بهمن ماه نزدیک می شدیم، درگیری ها بیشتر می شد. بنزین کم شده بود. مبارزان محل، جیب پالتویم را از نو دوختند و شیشه های بنزین را جاساز می کردند. دستم را روی شیشه ها می گذاشتم و می رفتم. به گاردی ها که می رسیدم از دور سلام می کردم. اصلاً چیزی مشخص نبود. روزهایی که شیشۀ بنزین داشتم، سعی می کردم به مأموران نزدیک نشوم. می ترسیدم شکلات تعارف کنند و مجبور شوم دستم را از جیبم بیرون بیاورم. گاهی هم چیزهای دیگری، مثل صابون می بردم. سنی نداشتم؛ ولی توی تمام راهپیمایی های آن اطراف شرکت می کردم.

فعالیت های بعد از انقلاب

بعد از انقلاب نیز در فعالیت های پشتیبانی جنگ، از درو کردن گندم تا خیاطی کردن که از نگاه روی دست بقیه یاد گرفته را انجام داده است. 16ساله بوده که بر خلاف نظر همه که فکر می کردند او احساسی دارد تصمیم می گیرد اما امروز نشان از انتخاب درست او دارد. او با پسر دایی اش که جانباز 70 درصد بوده ازدواج می کند و ساکن یزد شده و زندگی خوب و موفقی هم دارد. در سال 67 تحصیل در حوزه علمیه قم (جامعه الزهراء) را شروع می کند و دکترای علوم قرآنی می گیرد. سال 83 در کنکور سراسری رشته گیاه پزشکی دانشگاه یزد قبول شده و فوق لیسانس اصلاح نباتان گیاهان زراعی و را می گیرد.وی فعالیت های کارآفرینی مثل کاشت گیاهان کم آبخواه از جمله زعفران و آموزش به کشاورزان را انجام داده است. در ایام کرونا نیز منزلش به عنوان ستاد دوم کمک های مردمی کرونا مشخص می شود. در بحث دوخت ماسک هم به فکر برنامه ریزی برای ادامه فعالیت های تولیدی های ماسک هست. وی در این بین نیز اقدام به جمع‌آوری خاطرات مردم در رابطه با کرونا می‌کند. او و همسرش دارای 5فرزند هستند که هم در زمینه علمی و هم انقلابی جزء جوانان موفق هستند.

فرزندان

فرزند اول سید روح الله رتبه 27 کنکور، لیسانی برق دانشگاه شریف و رتبه 1 فوق لیسانس رشته مکاترونیک دانشگاه تهران، جزء مخترعین کوچکترین ماهواره های جهان و دارنده عنوان دومی سال 91، کن ست اقلیمی در کشور اسپانیا.

فرزند دوم، سید مسعود، رتبه 19 کنکور، لیسانس مکانیک دانشگاه شریف و رتبه 3 فوق لیسانس در رشته تبدیل انرژی دانشگاه شریف.

فرزند سوم، سید محمد دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران.

فرزند چهارم، سید مهدی دبیرستان نمونه دولتی ملک ثابت

فرزند پنجم، فاطمه سادات خردسال است.

منبع

آرشیو دفتر تاریخ شفاهی یزد و https://b2n.ir/499008