روزهای پرخطر

از قصه‌ی ما
علی سپهری اردکانی

معرفی

علی سپهری اردکانی فرزند عبدالرسول و متولد 19 اسفند 1330 است. او بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی برای تحصیل به حوزه رفت اما سال 1346 طلبگی را کنار گذاشت. سه سال بعد از ترک حوزه، تحصیلات متوسطه را ادامه داد و سال 1354 پس از پایان دوران دبیرستان در رشته تاریخ و ایران شناسی دانشگاه اصفهان قبول شد.

فعالیت ها و مبارزات

علی سپهری از مبارزین اصلی انقلاب در شهرستان اردکان محسوب می¬شود؛ از جمله فعالیت‌های مهم او در این دوران عبارت است از: نقش‌آفرینی در راه‌اندازی اولین راهپیمایی اعتراضی در اردکان، نویسندگی، چاپ و انتشار بیش از 500 هزار اعلامیه با عناوین گروه‌های مبارزاتی مختلف، ابتکار برای تغییر نام خیابان‌های اردکان، همکاری در اقدامات مسلحانه علیه رژیم، نقش‌آفرینی به عنوان یکی از لیدرهای اصلی پایین کشیدن مجسمه شاه در اردکان، تاسیس کتابفروشی مذهبی قائم در اردکان با مشورت و همکاری فخرالدین حجازی، نقش‌آفرینی در راه‌ا‌ندازی نمایش سربداران؛ این اقدامات او در اردکان و دانشگاه اصفهان باعث شد بیستم فروردین 57 در اصفهان دستگیر و زندانی شود. علی سپهری پس از انقلاب در مسئولیت‌هایی همچون قائم مقام دفتر حزب جمهوری اسلامی اردکان، رئیس مرکز تربیت معلم شهید بهشتی، عضو هیئت موسس دانشگاه پیام نور، مسئول میراث فرهنگی اردکان، رییس دبیرستان شرف اردکان، رئیس دانشگاه منابع طبیعی اردکان، عضو ستاد نماز جمعه اردکان و عضو مرکز پژوهش‌های اجتماعی نخست‌وزیری به فعالیت می‌پردازد

آثار

علی سپهری نویسنده بیش از 37 عنوان کتاب نیز است که از این میان کتاب‌های «مجموعه اسناد انقلاب اسلامی»، «همراه باخورشید» و «روزهای پر خطر» درباره‌ی تاریخ انقلاب در اردکان نگاشته شده‌اند.

منبع

آرشیو دفتر تاریخ شفاهی یزد