دستفروشی که قهرمان حادثه انفجار در کلینیک شد

از قصه‌ی ما

قهرمان حادثه مرگبار کلینیک سینا

عنایت آزغ
عنایت آزغ در کنار پدر و مادرش

حادثه کلینیک سینا تهران شب سه شنبه دهم تیر ماه 1399 رخ داد، در این آتش سوزی، جوان دستفروشی که در همان حوالی کلینیک سینا در منطقه تجریش مشغول دستفروشی بود. با وقوع انفجار، متوجه فریادهای چند زن گرفتار در کلینیک می‌شود که از پنجره ساختمان درخواست کمک می‌کردند. کسی جرأت کمک ندارد و آتش نشانی و نیروهای امدادی هم هنوز نرسیده‌اند. فرصت اما کوتاه است و اگر کسی کاری نکند دیگر دیر خواهد بود. جوان دستفروش تصمیم خود را می‌گیرد؛ بساط دستفروشی خود را رها می‌کند و به دل آتش می‌زند. شیشه‌های پنجره‌های ساختمان را یک به یک تا طبقه چهارم می شکند و بالا می‌رود. زن‌ها را که همراه شأن بچه هم بود به پشت بام کلینیک می‌برد و تا رسیدن امدادگرها پیش آنها می‌ماند. عنایت آزغ با شجاعت و از خود گذشتگی مثال زدنی اش توانست ۱۱ نفر از جمله یک کودک را در حادثه وحشتناک کلینیک سینا از مرگ حتمی نجات دهد.

عنایت آزغ جوانی ۲۹ ساله اهل روستای ابولفارس شهرستان رامهرمز در استان خوزستان است که به خاطر تأمین مخارج بیماری پدر و مادرش و وضعیت نامناسب مالی به تهران آمده و بعد از یک سال تلاش نافرجام برای پیدا کردن کار، به دستفروشی نقره جات در کنار خیابان روی آورده و بی خانمان هم هست.

عنایت آزغ هر چند در این حادثه دچار جراحت شد، اما توانست جان ۱۱ نفر را نجات دهد و همین فداکاری‌اش باعث شد تا لقب قهرمان حادثه انفجار در کلینیک به نام او ثبت شود.

آرزوی عنایت آزغ

او آرزوی خود را دیدار با رهبری عنوان می کند و اینکه بتواند راه سردار سلیمانی را ادامه دهد.

واکنش مسئولان

فداکاری عنایت البته از چشم مسئولان هم دور نماند و او پس از ملاقات با شهردار تهران، قرار است به‌عنوان آتش‌نشان در آتش‌نشانی پایتخت مشغول به‌کار شود. همچنین طی برگزاری مراسمی در جمعیت هلال احمر خوزستان از عنایت آزغ جوان فداکار رامهرمزی که با شجاعت و تلاش توانست جان جمعی از هم وطنان گرفتار در حریق کلینیک سینا را نجات دهد تجلیل شد. همچنین عنایت آزغ جوان فداکار رامهرمزی در این مراسم با عضویت در جمعیت هلال احمر استان خوزستان به جمع فرشتگان نجات پیوست.

قدردانی محسن رضایی از عنایت آزغ

رضایی در دیدار با «عنایت آزغ» جوان نجات‌دهنده ۱۱ زن و یک کودک در آتش‌سوزی کلینیک سینا از وی و پدرش تقدیر کرد.

محسن رضایی عصر روز یکشنبه ۲۹ تیرماه میزبان «عنایت آزغ» بود و از ایثار و شجاعت این جوان در نجات ۱۱ زن و یک کودک در حادثه آتش‌سوزی کلینیک سینا قدردانی و یک جلد کلام الله مجید به وی اهدا کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تجلیل از این جوان گفت: سپاسگزار شما هستیم که کاری انسانی و انقلابی انجام دادی. داستان غیرت تو نشان دهنده وجود انسان دوستی در سرشت و گوهره پاک توست.

رضایی با شنیدن روایت این جوان از شامگاه حادثه کلینیک سینا گفت: ما از شما تشکر می کنیم که جان خود را کف دست گرفتی و چندین طبقه را در آتش و انفجار بالا رفتی و هموطنانت را رها نکردی.

قهرمان ملی

تعداد زیادی از فعالان و اهالی رسانه در فضای مجازی این جوان را قهرمان خواندند و از او و اقدام فداکارانه اش تقدیر کردند.

توییتر 2.jpg
توییتر محمد مالی.jpg

فیلم

روایت شب حادثه از زبان عنایت آزغ آروزی جوان شجاع آقا عنایت آزغ تقدیر از عنایت آزغ دستفروشی که ناجی شد


منابع