خانواده پرجمعیت ایرانی با رکورد جهانی تعداد پزشک

از قصه‌ی ما

یک خانواده تبریزی با 8 برادر و خواهر پزشک جمع آنها با همسران و فرزندان می شود 19 پزشک و مجموعه نها با عموزاده ها و نوه ها و ... می شوند 30 پزشک

خانواده فره وش

8 پزشک

سال 1320 در کوران جنگ جهانی دوم و درست زمانی که شوروی از شمال و بریتانیا از جنوب مرزهای ایران را در نوردیدند، یک جوان تبریزی به نام مرحوم حمید فره وش دیپلم ریاضی اش را گرفت و برای تحصیل در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شد، شاید آن زمان مرحوم فره وش فکرش را هم نمی کرد خانواده ای که او تشکیل می دهد روزی سرآمد علم پزشکی در ایران شود، مرحوم فره وش بزرگ 8 فرزند داشت که همگی امروز مشغول طبابت و تدریس علوم پزشکی هستند.

19 پزشک

اگر همسران و فرزندان این خانواده را هم به این عدد اضافه کنیم 19 پزشک در خانواده فره وش حضور دارند.

30 پزشک

باز هم اگر این خانواده را در یک مهمانی بزرگ تر در نظر بگیریم و عموزاده ها ، دایی زاده و نوه ها را هم در محاسبه مان در نظر بگیریم به عدد 30 می رسیم که می شود همان سکانسی که در ابتدای این گزارش به آن اشاره کردیم.

تا اینجای داستان زندگی خانواده فره وش را دکتر محمد جعفر فره وش برایمان تعریف کرده است، یکی از زبردست ترین و حاذق ترین متخصصان گوارش کشورمان که باور دارد اتمسفر حاکم در خانه و داشتن الگوهای مناسب در کنار استعداد مورثی مهمترین دلیل حضور این همه پزشک و تربیت فرزندانی نخبه در یک خانواده است.

دکتر محمد جعفر فره وش به همراه برادر کوچکترش محمد صادق با هم در سال 1354 وارد دانشگاه و رشته پزشکی می شوند دلیلش هم این است که برادر کوچکتر یک سال را جهشی می خواند و جالب است بدانید خواهرشان وحیده فره وش هم سه سال را جهشی می خواند و هر سه با هم وارد دانشگاه و رشته پزشکی می شوند.

ثبت در گینس

جالب است بدانید که از کتاب گینس هم با این خانواده تماس گرفته اند، پیش از آنها یک خانواده ایرلندی با داشتن 5 فرزند پزشک در کتاب رکوردها نام خود را ثبت کرده بودند و نام مادر و پدر فره وش ها حالا به عنوان زوجی که بیشترین پزشک را تربیت کرده اند در جهان ثبت شده است.

همه جور تخصص پزشکی

جنس خانواده فره وش ها هم به قول معروف جورِ جور است، همه نوع تخصصی در بین فرزندان خانواده دیده می شود، آن طور که دکتر محمد جعفر فره وش برای ما روایت می کند:

  • فرزند اول خانواده(محمد حسین) فوق تخصص روماتولوژی
  • فرزند دوم(محمدرضا) فوق تخصص جراحی پلاستیک
  • فرزند سوم که خودش باشد فوق تخصص گوارش
  • فرزند چهارم(محمدصادق) تخصص چشم و فوق تخصص شبکیه
  • فرزند پنجم(وحیده) متخصص چشم است،
  • فرزند ششم و هفتم(محمد صالح و محمد مهدی) پزشک عمومی هستند
  • فرزند هشتم(هایده) جراح دندانپزشک است.

فرزندان

دختر دکتر محمد جعفر فره وش، یعنی سارا؛ به تازگی در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده و پسر او آیدین هم دانشجوی سال سوم پزشکی است. برادر زاده¬اش یعنی یاسمین در سال چهارم پزشکی دانشگاه تهران درس می خواند و آرمین بردار زاده دیگر، دانشجوی پزشکی در تورنتو کاناداست.

در میان همسران یعنی عروس ها و دامادها هم همه جور تخصصی وجود دارد از متخصص پوست و مو بگیریم تا رادیولوژی و داروساز و ...

منبع:

جام جم آنلاین