حسن خورشیدنام

از قصه‌ی ما

معرفی

محمدحسن فرزند محمدحسین خورشیدنام متولد 1338 در یزد است

محمد حسن خورشید نام

فعالیت های انقلابی محمدحسن خورشیدنام از دبیرستان آغاز می شود؛ با انجمن دینی آشنا می گردد و به عنوان اقامه­ گوی نمازهای آیت الله صدوقی هر روز و هر شب حاضر می­شود.

فعالیت های انقلابی

پس از قبولی در دانشگاه در گروه دانشجویان انقلابی یزد حاضر شده و در تئاتر حجربن عدی در نقش ابن عباس به ایفای نقش می پردازد. در زمانی که کنترل دانشگاه های تهران از دست حکومت خارج می شود تصمیم می گیرد از تراکم دانشجویان مرکزنشین بکاهد و دانشجویان را در دانشگاه صنعتی اصفهان که بیرون از شهر بوده و از مرکز شهر دور است سکونت دهد. در این شرایط محمدحسن با پیشنهاد عبدالعلی حمیدیا که از فعالان جریان دانشجویی است دانشگاه صنعتی اصفهان را برمی گزیند تا با کمک دوستانش آنجا به مکانی علیه حکومت تبدیل کند. از شاخص­ ترین اقدامات او تلاش برای اعتصاب و تعطیلی دانشگاه به مناسبت چهلم شهدای قیام مردم یزد است که منجر به اخراج دوساله او و دوستانش از دانشگاه صنعتی در اردیبهشت 1357 می­شود. اما نهایتا در همان سال و در اوج انقلاب حکم او و رفقایش لغو می­گردد. پخش اعلامیه، حضور در گروه سرود انجمن دینی، سخنرانی در مساجد و تکایا و حضور در تظاهرات به ویژه نهم و دهم فروردین از اهم فعالیت­های خورشیدنام است. استعداد نوشتاری او باعث می­شود بسیاری از متن­های سخنرانی با قلم او نوشته شود.

فعالیت های بعد از انقلاب

خورشیدنام پس از انقلاب در مسئولیت­ معاون عمرانی استانداری، معاون سیاسی استاندار، مدیر کل دفتر فنی، شهردار یزد، مدیرعامل سازمان همیاری­ شهرداری­ها، مشاور برنامه­ریزی و مشاور اجرایی استاندار، مدیر حوزه استانداری، مسئول واحد تولید صدا و سیمای مرکز یزد، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی و عضو هیئت موسس سازمان دانشجویان مسلمان دانشگاه صنعتی اصفهان به فعالیت می پردازد.

منبع

آرشیو دفتر تاریخ شفاهی یزد