حزب اسلام آذربایجان

از قصه‌ی ما

حزب اسلام آذربایجان (AİP) که بلافاصله بعد از استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ میلادی ( ۱۳۷۰ شمسی) توسط روحانی مبارز و مجاهد شیعه مرحوم حاج علی اکرام علی اف ( نارداران، آوریل ۱۹۴۰) و در شهر نارداران، ۲۷ کیلومتری شمال شرقی باکو و حرم حضرت رحیمه خانوم علیها السلام، خواهر بزرگوار حضرت امام رضا علیه السلام، تاسیس شد.

'حاج علی اکرام علی اف

حاج اکرام علی‌اف

فعالیت های اسلام گرایانه این حزب، مورد اقبال شدید جوانان مومن و مسلمان شده و نارداران را تبدیل به کانون و پیشران فعالیت های اسلامی در منطقه کرد. حزب حاکم ینی آذربایجان « YAP) « Yeni Azərbaycan Partiyası) به دلیل سیاست‌های ضد دینی، با دستگیری حاج علی اکرام و دیگر شخصیت ها، تلاش کرد که موج اسلام گرایی را کنترل و البته سرکوب کند. حاج علی اکرام بیش از شش سال در زندانهای مخوف، بیمار و سپس به دلیل عوارض شکنجه ها، مرحوم شد. شاگرد خلف ایشان، دکتر حاج موسوم صمداف(متولد ۱۹۶۵، قبا) Hacı Mövsüm Səmədov - که در ایران به اشتباه حاج محسن صمداف، خوانده می شود- رهبری حزب اسلام را برعهده گرفت که ایشان نیز در دی ۱۳۸۹ دستگیر و تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت و اخیرا به زندان مخوف و شکنجه گاه قوبستان، منتقل شد که اعتراضات نهادهای مدنی و حقوق بشری را برانگیخت.

حاج موسوم صمداف

حاج محسن صمداف

و حالا حاج الهام علی اف، دستگیر می شود، دقیقا بر همان اساس و راهبرد. حاج الهام علی اف، به بهانه خیانت و جاسوسی دستگیر می شود. اما اصل ماجرا چیست؟ حزب اسلام آذربایجان، عضوی از جریان و جبهه مقاومت اسلامی است که نسبت به طرح معامله قرن ترامپ، اعتراض و آن را برخلاف مصالح و منافع مسلمین قلمداد کرد. حزب اسلام، نسبت به ترور سردار دلها سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی توسط دولت تروریستی ایالات متحده، شدیدا اعتراض کرده و آن را محکوم کرد و ... در همه این موضع گیری‌های اصولی و در غیاب رهبران حزب اسلام، حاج الهام علی اف، چونان خورشیدی درخشان، مسیر مبارزه و مجاهدت را روشن کرد و جوانان مومن انقلابی، پیشتاز این روشنگری بودند.

حاج الهام علی اف

اما توصیه به مقامات باکو، اگر از دستگیری حاج علی اکرام، حاج موسوم صمداف، حاج طالع باقراف، حاج آبگول سلیمانوف و دیگر شخصیت های ملی و دینی نتیجه گرفتید، باز هم نتیجه می گیرید ولی تاریخ نشان داد که این راهبرد، از پیش شکست خورده است. حکومت بلشویکی شوروی سابق، صدها هزار مردم مسلمان و سه هزار روحانی و از جمله شهید والامقام آیت الله عبدالغنی بادکوبه ای را به شهادت رساند، آیا نتیجه گرفت؟... هیهات... شما هم شکست خواهید خورد. چرا که به فرموده سرور مبارزان و آزادی خواهان عالم سیدالشهدا علیه السلام؛ " خون بر شمشیر، پیروز است"


منبع:

حزب اسلامی آذربایجان