حاج آقا خرم دل، آبادگر روستا

از قصه‌ی ما
Khoramdel2.jpg

برای آبادانی روستا به دنبال چاره میگشت... فکری به ذهنش رسید و برای جلب اعتماد روستاییان ابتدا خودش شروع به کشت و فروش کرد. حالا مردم روستا همه پیشه ی او را پیش گرفتند و گیاه دارویی تولید میکنند.

حجت‌الاسلام «ابراهیم خرم‎دل»، روحانی ساکن در «روستای زَرین گُل» از توابع شهرستان علی آباد استان گلستان است. او که خود روستازاده و اهل خراسان است می گوید: امام جماعت فقط امام نماز جماعت نیست، بلکه در تمام شئون زندگی باید پیش‎قدم و الگوی مردم باشد و بر همین اساس برای بهبود معیشت مردم روستا دنبال راه چاره گشت و در نهایت به ترویج و آموزش کِشت گیاه داروییِ گل‌گاوزبان در روستا پرداخت.

حاج ابراهیم برای اینکه اعتماد مردم به سود آوری و پربازده بودن این گیاه را جلب کند ابتدا خودش در زمینی کوچک این گیاه را کاشت و پس از خشک کردن آن با حذف کردن بخشی از دلالان آن را با قیمتی قابل توجه به فروش رساند‌. حالا مردم روستاهای اطراف هم برای آموختن تجارب این روحانی در زمینه ی کشت گیاهان دارویی به او رجوع می‎کنند و البته بسیاری از اوقات هم حاج ابراهیم خودش به این روستاها سر می زند و به کشاورزان و اهالی روستا کمک می‌کند. او در کنار کشت گیاهان دارویی به تولید عسل نیز مشغول است.

تصاویر بیشتر


منابع

«امرار معاش روحانی کشاورز در کنار تبلیغ». خبرگزاری فارس. 15 خرداد 99