جلیل طائفی، آپاراتچی

فیلمساز مردمی

فیلمساز مردمی

جلیل طائفی اسدی یکی از هزاران نفری است که عاشقانه در فضای فرهنگی انقلاب اسلامی کار کرده است. طائفی سینماگری مردمی است که عاشقانه رنج ساخت فیلم‌ برای انقلابِ مردم را با ابتدایی‌ترین امکانات به جان خریده است و آن را آپارات بر دوش، شهر به شهر و روستا به روستا، نمایش داده است؛ بدون کمترین پشتیبانی رسانه‌ای یا هر امکان دیگر.

زندگی نامه

جلیل طایفی در سال 1331 در خیابان قدس (قره آغاج) تبریز به دنیا آمد. دوران ابتدایی را در مدرسه ی شهید انبار آغاز کرد، ولی به دلیل مشکلات خانوادگی در همان دوره ابتدایی مجبور به ترک تحصیل شده و وارد بازار کار شد. تا دوره ی جوانی مشغول کار نقاشی ساختمان بود. با توجه به علاقه وافری که به عرصه ی هنر مخصوصاً فیلم داشت، با سختی های زیادی یک دوربین فیلمبرداری سوپر 8 خریداری کرد و با همان دوربین از وقایع و رویدادهای انقلاب اسلامی فیلمبرداری می کرد. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، شروع به فعالیت در عرصه بازیگری و کارگردانی نمود. ابتدا دفتر « گروه هنری جوانان توحید تبریز» را افتتاح کرد و از کسانی که به هنر و فیلم علاقه مند بودند ثبت نام کرد.

فیلم از جان گذشتگان

در سال 1360 فیلم بلند «از جان گذشتگان » را ساخت که تمامی امورات فنی آن را در گروه توحید انجام داده بود.اجازه نامه اکران عمومی فیلم در آذربایجان و حومه، از طرف وزارت ارشاد صادر شد. فیلم را با آپارات در مساجد و مدارس نمایش می داد. گاهی بابت اکران بلیت فروشی میکرد و بخشی از هزینه را برای مدرسه و بخشی را بابت کمک به جنگ زدگان و بخشی را سرمایه تولید اثر بعدی میکرد.

کتاب آپاراتچی

فیلم نوری در تاریکی

پس از موفقیت فیلم از جان گذشتگان، درسال 1362 فیلم « نوری در تاریکی» را تهیه نمود که درباره زندگینامه شهید ترور حاج محمد حسن نادر نوری، جانشین دادستان دادگاه انقلاب تبریز است که در هفتم مرداد ماه سال 1360 در تبریز ترور شد و بر اثر شدت جراحات چند روز بعد، در 12 مرداد ماه سال 60 به شهادت رسید. که این فیلم نیز در مدارس و مساجد شهرها و روستاهای استان آذربایجان شرقی و چند استان دیگر، به نمایش درآمد.

«رضا ناجی» در یکی از فیلم های این کارگردان بازی کرده است که اولین بازی ناجی در برابر دوربین به حساب می‌آید. این فیلمساز همه فیلم های خود را به تنهایی ساخته و علاقه بسیاری به پرداختن به موضوعات انقلابی داشته است. از آن زمان تاکنون، با توجه به علاقه ای که به این عرصه دارد، به فعالیت کاری خود ادامه داده است.

سایر آثار

از سوابق کاری وی می توان به موارد زیر اشاره نمود : -ایثار تا پای جان -خانمان سوز -شیطان سفید -حسرت آزادی -کلاهبرداران با چک -یاشیل باخیشلار -مستند حسرت -مستند آرزو -قسمت -سولان گول لر -اوزون یوللار - و ...

همچنین در فیلم های زیادی نقش مشاوره فیلمنامه و کارگردانی را داشته و در فیلم هایی هم ایفای نقش نموده که از جمه می توان به سریال «درمانگاه» و تله فیلم «رسول ترک» اشاره نمود.

او قصه‌های انقلاب را به جاهایی برده است که مردم آن مناطق با گذشت چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز در جریان بسیاری از وقایع جامعه‌ی انقلابی‌شان قرار نداشتند و فیلم‌هایش را برای مردمی نشان داده که نه تنها سینما ندیده بودند، حتی داشتن تلویزیون هم برایشان آرزو بود!

آپاراتچی

کتاب «آپاراتچی» حاوی گوشه‌هایی از تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و معرفی این هنرمند گمنام مردمی است؛ تجربه های گرانسنگ و شیرین جلیل طائفی را در این اثر به قلم دکتر روح الله رشیدی گردآمده است.


مسیر هشت میلی متری

محمد صفا فیلم مستند «مسیر هشت میلیمتری» را درباره جلیل طائفی فیلمسازی تبریزی ساخته است. در این فیلم ۲۵ دقیقه ای از فیلم های آرشیوی نیز استفاده کرده است. مسعود کارگر و امین قره صوفلو به عنوان تصویربردار، محمد افشاری در مقام مدیر تولید، مهران چوبین دری به عنوان صدابردار، تورج کلانتری نیز در مقام ناظر کیفی در ساخت این فیلم با صفا همکاری داشتند. این فیلم به سفارش دفتر فیلمسازی زلال هنر ساخته شده است و سید جمال عود سیمین تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است.