تولید و طراحی انواع پمپ و توربینهای صنعتی

از قصه‌ی ما

توربین ها

واژه توربین برای اولین بار به وسیله (Claude Burdin ۱۷۹۰-۱۸۷۳) در سال ۱۸۲۸ به وجود آمد که از لغت یونانی به معنی چرخنده یا سر گردان مشتق شده است. ساده ترین توربینها یک بخش چرخنده و تعدادی پره دارند که به بخش اصلی متصل شدهاست سیال به پره ها برخورد میکند و بدین ترتیب از انرژی ناشی از متحرک بودن آن استفاده میکند. توربین های صنعتی Turbine انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به توربین های بخار، توربین های گازی، توربین های احتراقی و توربین های بادی اشاره کرد که هر کدام بسته به موقعیت و نوع کاربرد در موارد گوناگون استفاده می شوند. بازده توربین ها در بهترین حالت از 40% فراتر نمی رود و رنج توانی متفاوتی را دارا می باشند. از ضروریات ساختاری توربین ها نوع آلیاژ آنها بوده که از مسائل اصلی حین طراحی می باشد.

به عنوان اولین توربین ها میتوان آسیاب بادی و چرخاب را نام برد.

توربینهای گاز، بخار و آب معمولاً پوشش محافظی در اطراف پره هایشان دارند که سیال را کنترل میکنند پوشش ها و پره ها میتوانند اشکال هندسی مختلفی داشته باشند که هر کدام برای نوع سیال و بازده متفاوت است.

کمپرسور یا پمپ دستگاهی مشابه توربین است ولی با عملکرد بر عکس به طوری که این دستگاه انرژی را میگیرد و باعث حرکت یک سیال میشود.↓↓

پمپ ها

پمپ سازی سابقه ای حدود 40 ساله در ایران دارد. پمپ یک ماشین مکانیکی است که در آن انرژی دریافتی(به صورت الکتریکی و یا مکانیکی) به انرژی سیال گذرنده از آن تبدیل می شود.

 • تنوع پمپ ها در دنیا بسیار وسیع است و بازار بزرگی دارد. به این صورت که براساس هندسه و مکانیزم عضو انتقال دهنده نیرو به دو دسته کلی ذیل تقسیم می شوند:
 1. پمپ های دینامیکی(جابه جایی غیرمثبت)
 1. پمپ های جابجایی مثبت
انواع پمپ های صنعتی


 • می‌توان وظایف پمپ را اینگونه بر شمرد:
 1. انتقال مایعات( به طور کلی سیالات) از یک سطح به سطح با ارتفاع بیشتر
 2. انتقال مایعات از محل کم فشار به پر فشار
 3. به عنوان تقویت کننده جریان( در خط لوله‌های طولانی)

پمپ ها توسط یک منبع انرژی تغذیه می‌شوند که می‌تواند یک موتور الکتریکی ، موتور‌های حرارتی و حتی توربین‌های بادی باشد. امروزه 20 واحد فعال پمپ سازی در کشور وجود دارد که موسسه توربو ماشین دانشگاه تهران و موسسه تحقیقاتی دانشکده فنی از جمله این واحدها هستند.

این مجموعه به تولید انواع پمپ ها و سفارش پذیری در تولید پمپ ها مشغول است. به تازگی موفق به طراحی و ساخت بزرگترین پمپ دو مکشه ایران نیز شده است.از دیگر پمپ هایی که ساخته می شود طراحی پمپ های مربوط به آتش نشانی و پتروشیمی است (پمپها به دلیل تحریم و وجود قطعات خاص وارد کشور نمیشود و بسیار هم گران است).

این مجموعه ها با وجود مشکلات تحریمی تولیدات ویژه ای دارند. ازجمله :

 1. طراحی پمپهای نفتی با شروع تحریمها
 2. تولید تابلو کنترلرهای آتش نشانی که از خارج تهیه می شدند طبق آخرین استانداردها
 3. پمپهای با دبی بالا 17000 مترمکعب در ثانیه که در نیروگاهها به کار می رود.
 4. ساخت حدود 40 دستگاه پمپ پروسس پالایشگاهها که حدود 20 دستگاه در حال کار است. افزایش حجم تولیدات با پرسنل ثابت تا 5-9 برابر 2-3 سال گذشته.

منابع

آشنایی با انواع پمپ ها

بزرگترین پمپ آب دو مکشه ساخت داخل کشور