بر سر دوراهی

از قصه‌ی ما

تولد:

سردار علی حق بیگی در سال 1335 در روستای دامناب از توابع شهرستان هشترود به دنیا آمده اند.

تحصیلات و آشنایی با شهید آیت الله حقانی:

ایشان پس از گذراندن دوران ابتدایی و راهنمایی به علت شغل پدر به شهرک معدنی پابه دانای کرمان نقل مکان کرده اند. دوران دبیرستان را در این شهرک سپری کرده اند و همزمان با تحصیل با آیت الله حقانی که به روستای طغرل جد در حوالی پابه دانا تبعید شده بودند نیز آشنایی پیدا کرده اند ودر جریان مسائل انقلاب قرارگرفته اند. ایشان ارتباط تنگاتنگی با این شهید بزرگوار داشتند و با سایر دانشجویان منطقه با ایشان جلسات و کلاس های خصوصی برگزار می کردند.

ورود به دانشگاه و فعالیت های سیاسی:

سال 53 در رشته زمین شناسی از دانشگاه تبریز قبول شده اند و همزمان با تحصیل به فعالیت های انقلابی پرداخته اند. در جریان اعتراضات و اعتصابات دانشجویی که داشتند با وجود اینکه رتبه اول کلاس بودند دانشگاه ایشان و سایر اعتصاب کننده ها را مشروط اعلام کرد. در جریان 29 بهمن و تمام اعتصابات و تظاهرات ها و جلسات و فعالیت های دانشجویی شرکت کرده اند. سال 57 از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند. با وجود داشتن شرایط بورسیه و تحصیل در خارج از کشور و علاقه شدیدی که به تحصیل داشتند تحصیل را کنار گذاشتند. در آن زمان به ایشان مدیر عاملی شرکت معدنی پابه دانا پیشنهاد می شود؛ ولی با توجه به شرایط امنیتی و درگیری های موجود در کشور نیاز می بینند که در سپاه پاسداران خدمت کنند و بین عشق به تحصیل و کار و عشق به وطن، عشق به وطن را انتخاب می کنند.

مسئولیت ها:

عضو شورای اصلی سپاه استان بودند و مسئولیت های زیادی در سپاه داشتند: فرمانده سپاه جلفا، مراغه، ... بودند. سال 61 مسئولیت گردان های قدس سپاه را در عملیات خیبر بر عهده داشتند. معاون جانشین تیپ ذوالفقار لشکر 31 عاشورا را در والفجر 8 بر عهده داشتند. مدتی معاون مسئول هماهنگی استان آذربایجان شرقی را بر عهده داشتند. مدتی نیز مدیر مدارس میثاق سپاه بودند. در حین کار کارشناسی ارشد خود را نیز گذرانده اند و دوره دافوس را نیز در ستاد فرماندهی کل گذرانده اند. مدتی به تهران منتقل شدند و معاون دانشگده شهید مطهری سپاه را به عهده داشتند. بعد از مدتی فرمانده منطقه مقاومت استان اردبیل را عهده دار شدند.

فعالیت بعد از بازنشستگی:

بعد از بازنشستگی در کارهای تحقیقاتی و سیاسی و فرهنگی شرکت کرده اند. کارهای تحقیقی زیادی انجام داده اند. مقاله های مختلف علمی و سیاسی نیز داشته اند. در حال حاضر نیز مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات در استان اذربایجان شرقی هستند. همزمان با خدمت و بعد از باز نشستگی در داشنگاه تدریس نیز می کنند. در کارهای بسیج سازندگی چند سال خدمت کرده اند و ایده و نظر داده اند. در بسیج نیز در شورای بسیج مهندسین استان عضو بودند و در شورای سیاست گذاری و قشری هم فعالیت کرده و می کنند. همچنین با کمک دوستان رزمنده موکب شهدای آذربایجان شرقی را تاسیس کرده اند که فعالیت های زیادی در مناسبت های مختلف انجام می دهند؛ برپایی موکب در اربعین حسینی در شهر کربلا،کمک به سیل زده ها، کارگاه بزرگ تولید ماسک و... در ایام کرونا و...

اثرهای تحقیقی:

نقش آذربایجان در تحکیم وفاق ملی که کار برگزیده ای شدند. بررسی وضعیت پترولوژی منطقه شمال غرب آذربایجان غربی- مقالات در مورد وضعیت معدنی منطقه قره باغ و اشغال و اثار آن- مجموعه هفت مقاله در باب بسیج و...

منبع

محقق: سیده فهیمه قادری- واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات تبریز