اصغر بمانی، معلمی که استعدادها را کشف می کرد

از قصه‌ی ما

معرفی

آقای اصغر بمانی روستایی مُقنی زاده ای که در سال 1341 در روستای کویجان به دنیا آمد. در سن یک سالگی پدرش را بدلیل سقوط در چاه از دست میدهد و با مادر و خانواده برای امرار معاش به شهر یزد مهاجرت می کنند. در همان اوان کودکی بدلیل فقر مالی علاوه بر تحصیل وارد بازار کار میشود و انواع و اقسام کارها من جمله پادویی نانوایی، دست فروشی، آلاسکا فروشی و... را برای تامین درآمد خانواده می آزماید.

اصغر بمانی

در دوره راهنمایی (دروان طاغوت) به دلیل استعدادی که در تئاتر داشته وارد فضای تئاتر دانش آموزی شده و اولین تئاترش مقام اول استان را کسب می کند.
دوره دبیرستان او همزمان با سال های انقلاب بوده و وی از فعالین انقلابی مدرسه امیر کبیر بوده است که با دوستانش در انجمن اسلامی این مدرسه فعالیت داشته اند و در اکثر وقایع انقلاب در یزد حضور و فعالیت داشته. پس از انقلاب به پیشنهاد شهید حسینیان انجمن اسلامی مدرسه واعظی را نیز راه اندازی میکنند. وی در سال های ابتدایی انقلاب علاوه بر اینکه وارد دانشسرای تربیت معلم میشود چندین بار برای عملیات های مختلف با برخی از همرزمان معلم شهیدش چون شهید مزیدی و شهیدحسینیان و... عازم جبهه می شود. بمانی در سال های ابتدایی انقلاب به عضویت حزب جمهوری یزد نیز در می آید. وی به ابتکار خود اولین دوره های اردوهای راهیان نور دانش آموزی(آن زمان این اردوها تحت عنوان اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی مطرح بوده اند)را همزمان با سال های جنگ راه اندازی می کند و با این کار بسیاری از دانش آموزان را به حضور در جبهه ها ترغیب می کند.

او بزرگترین خدمت زندگی خود را یافتن استعدادهای هنری و فرهنگی دانش آموزان می داند و در این زمینه عملکرد بسیار موفقی داشته است به طوری که برخی از بزرگان تئاتر کشور من جمله جلیل رفیعی از شاگردان وی محسوب میگردند، همچنین بسیاری از مجریان و دست اندرکاران صدا و سیمای مرکز یزد من جمله عباس گلرسان، مهدی قانع، سامان ارس خان و ... از جمله کسانی بوده اند که از روی صحنه تئاتر وی به صدا و سیما راه پیدا کرده اند. اصغر بمانی در سال های اخیر یک گروه هنری با عنوان طوبی را نیز راه اندازی کرد که تا چند سال گذشته بیش از 70 درصد جُنگ های هنری و طنز استان را در اختیار خود داشت و این گروه با عنوان سردمدار طنز انقلاب اسلامی در یزد شناخته میشد. وی در زمینه معلمی و کلاس داری نیز صاحب سبک بوده و به اذعان خود کلاس هایش را با سبک های تربیتی خاص و با تکیه بر هنر نمایش و در قالب طنز مدیریت می کند. اصغر بمانی چند سال گذشته در صدا و سیمای یزد نیز به عنوان مجری مشغول به کار شده است، و برنامه های زنده و پرمخاطبی چون شب چراغ، ترمه مهتاب و... را در کارنامه خود دارد.

منابع

آرشیو دفتر تاریخ شفاهی یزد