استادِ پدرِ رهبر

حاج ملامحمدعلی فاضل فرزند ملاعباس‌علی، مشهور به «حاجی‌ فاضل» یا «فاضل صدخروی» زادۀ صدخرو سبزوار بود. او استادی مسلّم در فقه، اصول، تفسیر و حکمت به شمار می‌رفت. در علم کلام نیز تبحر داشت. وی از طبع شعر برخوردار بود و به هر دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت؛ البته بیشتر، مثنوی با محتوای مرثیۀ امام‌ حسین می‌سرود.

این استاد عالی‌قدر حوزۀ علمیۀ مشهد و از بزرگان علمای اسلامی در طی قرن سیزدهم هجری، در سبزوار از محضر حاج ملاهادی بهره برد و پس از رحلت آن حکیم بزرگ، به عتبات عالیات رفت و به حوزۀ درس حاج‌ میرزا حسن شیرازی پیوست. فاضلِ صدخروی پس از مدتی به ایران بازگشت و مقیم مشهد شد. او تا پایان عمر به تدریس علوم و معارف اسلامی اشتغال ورزید و علمای بزرگی تربیت کرد، از جمله حاج‌ ملا هاشم خراسانی صاحب منتخب‌التواریخ و حاج‌ ملاغلام‌حسین حکمی زرگر. به‌ گفتۀ آیت‌الله خامنه‌ای، پدر ایشان نیز از شاگردان فاضل صدخروی بوده است.

آیت الله خامنه ای در دیدار اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی درباره ی حاجی فاضل می گوید: «مرحوم حاج فاضل سبزواری‌الاصلِ صَدخَروی در مشهد در عین حال كه ملّا و مدرّس فقه و اصول بود، لیكن اهل حكمت بود.»

حاجی‌ فاضل در سال۱۳۱۲ شمسی مطابق با ۱۳۴۲ قمری در مشهد درگذشت و در مقبرۀ خالصی، اتاق صفۀ سپهسالار، واقع در دارالسیادۀ حرم رضوی به خاک سپرده شد.

جستارهای وابسته

http://www.asrarnameh.com/notes/4495

منبع

دایره المعارف انقلاب سبزوار

https://farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=4834