از آزادگی تا پهلوانی

Mohammad-ghamari1.jpg


ورزش زورخانه‌ای یا پهلوانی از ورزش‌های باستانی ایران زمین است که با پیروی از آداب و سنت‌های پهلوانان و دلاوران باستانی و تاسی از نخستین پیشوای شیعیان حضرت علی (ع)، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران شکل داده است.

«محمد قمری» قهرمان پیشکسوت ورزش زورخانه ای و پهلوانی کشور در ۲۳ اسفند ۱۳۴۴ در بیرجند متولد شد، پدرش حاج غلامحسین قمری یکی از پهلوانان خوش نام استان خراسان جنوبی و از دوستان جهان پهلوان تختی بود.

در دوران سربازی او بعد از آموزش‌های فشرده، در لشکر ۱۶ زره‌ای ارتش قرار گرفت، در عملیات‌های مختلف در جنوب کشور حضور داشت و بعد از ۱۶ ماه خدمت به دست نیروهای بعثی در فکه اسیر شد. بعد از ۵۲ ماه اسارت در شهریور ۶۹ آزاد شد، دوران اسارت، او را فردی با استقامت و با روحیه جوانمردی بار آورده بود. با تلاش فراوان باز بر عرصه ورزش قهرمانی زورخانه ای بازگشت و در مسابقات کشوری بزرگسالان و پیشکسوتان زورخانه ای در سال ۷۳، ۷۶، ۸۰ و ۹۶ مقام‌های قهرمانی کشور را کسب نمود.

این پهلوان پیشکسوت یکی از زیباترین خاطراتش را حضور در تیم ملی در سوریه و لبنان و زیارت‌قبرحضرت‌زینب(س) در سال ۸۲ عنوان می‌کند، چرا که نماد استقامت و فداکاری است. خانواده بزرگ قمری در سال ۷۳ به کمک ورزشکاران گود زورخانه امیرعرب، جشن گلریزانی برپا کردند، تا با هزینه‌های جشن که هر ساله تا به امروز نزدیک عید نوروز برگزار می‌شود، تا بر تن کودکان یتیم و محروم خراسان جنوبی لباس نو بپوشانند، امسال برای ۲۶ سال متوالی این جشن گلریزان برگزار شد.

محتوای بیشتر
مجموعه تصاویر

منابع

«از آزادگی تا پهلوانی». خبرگزاری مهر. 15 اسفند 97.