آخوندی که با جیپ اعلامیه پخش می‌کرد!

از قصه‌ی ما

نحوه توزیع اعلامیه‌های امام خمینی در استان همدان

Showpic.jpg

حجت الاسلام حسینی همدانی :ما این اعلامیه‌ها را از طریق مرحوم آقای مفتح به دست می‌آوردیم. ایشان اعلامیه‌ها را در قم تهیه می‌کردند و برای ما ارسال می‌کردند. البته گروه‌های دیگری هم بودند که فعالیت می‌کردند و ما از آن‌ها خبری نداشتیم. در توزیع اعلامیه‌های انقلابی، آقای اکرامی از کسانی بود که اعلامیه‌ها را می‌دادیم او توزیع می‌کرد. در همدان امکانات چاپ و تکثیر نداشتیم، گاهی که نیاز زیادی وجود داشت اعلامیه‌ها را با دست رونویسی می‌کردیم. برای توزیع اعلامیه‌ها یک جیپ هم تهیه کرده بودم که بعدا به خاطر همین جیپ کتک مفصلی در ساواک خوردم. می‌گفتند: تو جیپ خریده‌ای که اعلامیه پخش کنی؟ که تا حدودی هم راست می‌گفتند. در همدان من اولین آخوندی بودم که ماشین داشتم، با این جیپ به دهات که می‌رفتیم-جاده‌ها هم اغلب خاکی بود- اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها امام را پخش می‌کردم.

مرحوم حجت‌الاسلام سید احمد حسینی همدانی از فعالان نهضت اسلامی بود که مبارزات زیادی را علیه رژیم پهلوی انجام داد

کودک 10 ساله و پخش اعلامیه

سید محمود حسینی در تکمیل خاطرات پدر می گوید: پدرم در فعالیت‌هایی که داشت از من خوب استفاده می‌کرد چون یک کودک یک 10 ساله بودم ساواک و مأموران به من مظنون نمی‌شدند. نوارها و اعلامیه‌ها به وسیله من رد و بدل می‌گردید. می‌رفتیم منزل افراد و توزیع می‌کردم یادم است نوار 10 ماده‌ای آقای فلسفی را گرفتم و به منزل آوردم. من این اعلامیه‌ها و نوارها را به منزل افراد می‌بردم و از منزل افراد به منزل می‌آوردم من وسیله‌ای برای نقل و انتقال شده بودم.

2887fc3b 0486 449d b388 f85e3beb95fb.jpg

زندگینامه

حجت‌الاسلام سیداحمد حسینی همدانی فرزند سیدمحمد در سال 1315 شمسی در شهرستان ملایر متولد شد پس از تحصیلات مقدماتی به فراگیری علوم اسلامی روی آورده و از محضر برخی اساتید و بزرگان حوزه بهره‌مند گردید. فعالیت‌های سیاسی خود را با آغاز نهضت امام خمینی (ره) شروع نمود. طی دهه چهل دو بار دستگیر و به اتهام اقدام بر ضد امنیت داخلی کشور مجموعاً چهار ماه زندانی شد. در سال 1349 توسط ساواک احضار و مورد تذکر واقع گردید. در آستانه انقلاب اسلامی در تاریخ 11 /5 /57 توسط کمیته مشترک ضدخرابکاری دستگیر و زندانی شد. علت بازداشت وی سخنرانی در مسجد ارک تهران در بزرگداشت مرحوم آخوند ملاعلی همدانی بود. وی در مورخ 26 /6 /57 از زندان آزاد شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان به فعالیت و تلاش خود ادامه داد. حجت‌الاسلام حسینی در سال 1381 دار فانی را وداع گفت. یادمانده‌های حجت‌الاسلام حسینی همدانی در کتاب خاطرات او توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

منابع

آخوندی که با جیپ اعلامیه پخش می‌کرد! دست نوشته های زندان وانمود می کردند که حکمم اعدام است!