«پرویز اذکایی» خانه ۴ میلیاردی‌اش را وقف کرد

Ostad-azkaei-930311-1.jpg

«پرویز اذکایی» خانه ۴ میلیاردی‌اش را وقف کرد

دکتر پرویز اذکایی نویسنده شهیر همدانی خانه مسکونی خود را به منظور ایجاد کتابخانه عمومی وقف کرد.

شرط عمده وقف این است تا زمانی که بنده و همسرم در قید حیات هستیم، از ساختمان ملکی مذکور به عنوان محل سکونت خود استفاده کنیم و پس از وفات مشارالیهماست که آنجا در راستا و اجرای نیت(وقف) واقف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این نویسنده بزرگ همدانی ادامه داد: موقوفه اصلی یا همان خانه فرهنگی مزبور ابداً قابل تبدیل کاربری و تغییر موضوعی نیست و هرگز نباید در آنجا کارهای اداری(غیر ماوضع‌له) و امور غیرفرهنگی انجام شود؛ متولیان و ناظران و امینان همواره مکلف به اجرای نیت واقف هستند.

اذکایی نیت خود از وقف خانه‌اش را امور فرهنگی دانست و گفت: نیت بنده مبنی بر کاربری(ارتفاق) خانه فرهنگی مزبور در ابتدا تأسیس کتابخانه عمومی سپس محل تشکیل جلسات اعضای هیئت مدیره انجمن‌های دانشگاهی و فرهنگی(علمی- ادبی) است که اگر طبقه دوم ساختمان احداث شود، فضای مناسبی برای منظور اخیر نیز حاصل آید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز دراین باره با بیان اینکه دکتر اذکایی در دی ماه سال ۱۳۹۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی همدان اهدا کرد، گفت: در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ «کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی پرویز اذکایی» شامل ۷۵۰۰ جلد کتاب نفیس و ۶۵۰۰ جلد مجله علمی و فرهنگی در کتابخانه مرکزی همدان افتتاح شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان قرار دارد.

پرویز اذکایی (سپیتمان) به سال ۱۳۱۸ خورشیدی در همدان زاده شد، تحصیلات خود را در آن شهر و تهران و سپس در دانشگاه منچستر (انگلستان) طیّ کرد، مطالعات وی به‌طور عمده در تاریخ و فلسفه می‌باشد. در رشته‌های کتابشناسی و رجال‌شناسی و تاریخ علم نیز دارای تألیفات است.

بیش از ۴۰۰ عنوان اثر از وی طبع و نشر شده، که عبارت از ۴۰ کتاب و ۷۰ رسالهٔ علمی، و مابقی گفتارهای بلند و کوتاه در دائرةالمعارف‌ها و نشریات معتبر است.

پرویز-اذکایی-500x320.jpg

منابع

«پرویز اذکایی» خانه ۴ میلیاردی‌اش را وقف کرد پرویز اذکایی