کانون وارثان انتظار تبریز

کانون فرهنگی هنری وارثان انتظار تبریز(تخصصی مهدویت) مسجد دارالسلام تبریز یکی از کانون های فعال فرهنگی مذهبی استان آذربایجان شرقی به شمار می رود که با مدیریت یک روحانی و فعال فرهنگی، جنبشی را در نوع فعالیت های کانونی ایجاد کرده است.

کانون وارثان انتظار تبریز

کانون فرهنگی هنری وارثان انتظار مسجد دارالسلام تبریز، اوایل سال ۱۳۸۸ موفق به دریافت مجوز و انجام فعالیت های فرهنگی، هنری، قرآنی، مذهبی و ورزشی از دبیرخانه هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد شد و در اوایل سال ۱۳۸۹ نیز فعالیت خود را به عنوان کانون تخصصی مهدویت آغاز کرد و هم اکنون نیز میزبان حضور جوانان و نوجوانان است. یکی از کانون های فعال استان آذربایجان شرقی که یکی از ویژگی های آن، هدفمندی فعالیت های آن است به این صورت که اعضای کانون براساس تخصص و حتی سن در قالب گروه های دوستی و کاری تقسیم بندی شده و اقدام به پژوهش و تحقیق کرده و تولیدات فرهنگی خود را در پورتال تخصصی مهدویت(صدق) عرضه می کنند.

تشکیل گروه های دوستی و کاری

حجت الاسلام شهریار اسدالهی، مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری وارثان انتظار:۸۰ نفر از خواهران، در این کانون جذب شدند که این تعداد، در قالب گروه های دوستی و کاری تقسیم بندی شدند.گروه دوستی براساس سن اعضا و گروه کاری نیز جهت فعالیت براساس تخصص افراد در پورتال تخصصی مهدویت تشکیل شده است. هشت گروه دوستی تشکیل شده و با عناوین القاب حضرت زهرا(س) نامگذاری شدند.همچنین پرسنلی، روابط عمومی، خانواده، زبان دوم، طراحی، مونتاژ، پاورپوینت، نویسندگی، برنامه نویسی، مکتب خانه و میکس از زیرگروه های گروه کاری بوده که اعضای کانون براساس تخصص در این زیرگروه ها فعالیت می کنند. آموزش های فنی نیز به اعضای گروه های کاری ارائه می شود که محصول تلاش آنها بر روی پورتال تخصصی مهدویت(صدق) بارگذاری می شود. زیرگروه های پرسمان، بزرگان، پیامک مهدوی، آیات مهدوی، شهدا، شعر و احادیث مهدوی در قالب این کارگروه تشکیل شده که در مناسبت های مختلف هر زیرگروه محتوایی را با موضوع مناسبت پیش رو با امام زمان(عج) تهیه می کنند.محتوای تهیه شده به همت کارگروه تحقیقاتی به صورت ویژه نامه در مناسبت های مختلف منتشر و بر روی پورتال تخصصی مهدویت قرار می گیرد.

راه اندازی پورتال تخصصی مهدویت

این پورتال با عنوان «صدق» شامل روانشناسی و راهکارهای مدیریت خانواده، روش های آموزش دین به کودکان، تربیت فرزند قبل از تولد و پس از تولد، آسیب های پیش روی خانواده ها و ... است و علاقمندان می توانند برای مطالعه این بخش به نشانی www.sedgh.ir مراجعه کنند. «صدق» مکانی مجازی برای درج مطالب و محتواهایی چون فیلم، تصویر، مقالات و ارائه فایل های صوتی با موضوع مهدویت است. این پورتال هم اکنون به زبان های فارسی، ترکی آذربایجان،ترکی استانبول و انگلیسی فعالیت می کند. فیلم، تصویر، صوت و متن در این فضا برنامه ریزی شده و در تمام این زمینه ها نیروهای حرفه ای آموزش دیده فعالیت دارند. پورتال تخصصی مهدویت شمالغرب کشور در بخش های تفریح گاه، فیلم گاه، قلمستان، مکتب خانه، کودکستان، اخبار کانون و مهدویت شمال غرب کشور فعالیت می کند. از دیگر بخش های این پورتال که می توان به آن اشاره کرد بخش رنگانگ است که مباحث مربوط به مناسبت های ملی و مذهبی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. توليد انيميشن زيارت آل ياسين، تشکیل گروه‌ های تحقیقاتی پیرامون اماکن مذهبی و شخصیت ‌های شهیر این استان و انجام فعالیت‌ های پژوهشی با موضوع مهدویت بخشی از فعالیت‌ های این کانون می‌باشد.

تولید نرم افزارهای فرهنگی مذهبی

به عنوان مثال نرم افزار «تمثیلات مهدوی» برای نصب در سیستم عامل های جاوا و اندروید، تولید شده است.این نرم افزار دارای مجموعه ‌ای از احادیث دربرگیرنده‌ تمثیلات و مصادیق مهدوی است که در حوزه مهدویت کاربرد دارند و در فهم روایات و احادیث مهدوی پرکاربرد خواهند بود.این نرم افزار قابلیت جستجو در تمام بخش ها، امکان انتخاب و ارسال قسمتی از متن به عنوان پیامک و امکان تغییر نوع و اندازه خط را دارا می باشد. امکان یادداشت برداری از متون و احادیث نیز از قابلیت های بالقوه این نرم افزار است و این محصول برای سیستم عامل های جاوا و اندروید عرضه می شود.


منبع

جنبش فرهنگی یک روحانی در کانون وارثان انتظار تبریز (۶ اردیبهشت ۹۶)