میرزا نجف آقازاده

حجت الاسلام میرزا نجف آقازاده متولد سال 1321 در روستای استرگان شهرستان ورزقان می باشد. تحصیلات مقدماتی را در روستای خودشان فرا گرفتند و بعد به مدرسه علمیه طالبیه تبریز آمدند. چند سالی اینجا ادامه تحصیل دادند و راهی قم شدند. در قم در محضر اساتیدی چون امام خمینی، گلپایگانی، لنکرانی و... ادامه تحصیل دادند. امام خمینی آن موقع درس فقه و اصول و فلسفه اسفار تدریس میکردند. وقایع سال 42 و 43 فیضیه و حوزه علمیه قم را شاهد بودند و به خاطراینکه طرفدار امام خمینی بودند از طرف جریان شریعتمداری تحت فشار قرار گرفتند و بالاجبار راهی تبریز شدند. در تبریز از محضر استاتیدی چون آیت الله مجتهدی و خطیبی و نیز آیت الله شهید قاضی طباطبایی بهره بردند و در محضر آیت الله قاضی به فعالیت پرداختند. سال 47 دوباره به قم رفتند و دو سال بعد به تبریز بازگشتند و در اینجا ساکن شدند.

میرزا نجف آقازاده - شهید آیت الله سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی

دو هیئت به نام های مکتب الزهرا و موسی بن جعفر تشکیل داده بودند که عهدنامه مالک اشتر را روی منبر بازگو می کردند. به خاطر همین موضوع از طرف ساواک دستگیر شدند و یک ماه تمام به صورت چشم بسته در زندان ساواک در بازداشت بودند که با وساطت استادشان آیت الله مجتهدی آزاد شدند و اثرات شکنجه آنروزها همچنان در ایشان وجود دارد. به دستور آیت الله قاضی در مسجد شعبان جلسات سخنرانی داشتند و یک تیم 25 نفره که مسئولیت پخش اعلامیه های امام را بر عهده داشتند هماهنگی و گردهم آمدن این گروه با ایشان بود. در قیام 29 بهمن تبریز در حلقه یاران نزدیک آیت الله قاضی بودند و مسئول رسیدگی به زندانیان و خانواده شهدا و مجروحین بودند. حین انقلاب و بعد از انقلاب به عنوان نماینده ویژه آیت الله قاضی به شهرستان و شهرهای اطراف برای تبلیغ انقلاب می رفتند و مسئول راه اندازی نهادهای انقلابی بودند.

مسئولیت هایشان بعد از انقلاب: با حکم آیت الله قاضی و تائید امام جانشین آیت الله قاضی در کمیته های انقلاب شدند. مسئول دادگاه های مدنی خاص – مسئول عقیدتی سیاسی شهربانی – مسئول بازرسی استان – مسئول تعزیرات – مسئول دفتر آیت الله لنکرانی و مکارم شیرازی و 18 سال به عنوان ریاست دادگستری آذربایجان شرقی که مهمترین مسئولیت ایشان به شمار می رود. 18 عنوان تالف دارند در حوزه های مختلف. بارها هم تهدید شده بودند از طرف مخالفین که دوبار هم ترور ناموفق داشتند.