ماجرای خدمت مؤمنانه و خاموش طلبه همدانی در مناطق روستایی و محروم

1399091116093473121730544.jpg

نقش «امام روستا» در رفع مشکلات مردم روستا

امام روستا

رحیمی طیب این طلبه موفق همدانی، این روزها با خانواده خود در روستای سولان از توابع شهرستان همدان مستقر شده و در حال خدمت‌رسانی به مردم است. طلبه‌ای که توانسته در قامت « امام روستا» با اقدامات گوناگون خود گره از مشکلات مردم باز کند.

جوان است و طلبه، سالهاست در کسوت یک روحانی به مناطق محروم و روستاهای دور افتاده کشور سفر می‌کند تا دو شادوش دیگر دغدغه‌مندان این سرزمین، همان‌هایی که غم و اندوه مردم غم و اندوه خودشان است گامی برای پیشرفت و آبادانی کشور و ولی‌نعمتان این سرزمین بردارد.

طلبه موفق همدانی

رحیمی طیب این طلبه موفق همدانی، این روزها با خانواده خود در روستای سولان از توابع شهرستان همدان مستقر شده و در حال خدمت‌رسانی به مردم است. طلبه‌ای که توانسته در قامت « امام روستا» با اقدامات گوناگون خود گره از مشکلات مردم باز کند و درهای دنیایی جدید را به روی آنها بگشاید.

چگونه طلبه شدم

میثم رحیمی طیب با شرح چگونه طلبه شدن خود اظهار داشت: از سال 88 و به دست مرجع تقلید بزرگوار آیت‌الله گلپایگانی رسماً به لباس روحانیت ملبس شدم و فعالیت خود را در تهران و در ارتباط با گروه‌های جهادی فعال در مناطق محروم کشور مانند یکی از روستای استان کرمان به نام«اسلام‌شهر» ادامه دادم.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین وظایف یک طلبه تبلیغ دین است، افزود: اگر فردی که از روز اول وارد حوزه می‌شود با این نگاه کار خود را شروع کنید بسیار موفق خواهد بود در غیر این صورت توفیقی به دست نخواهد آورد.

فعالیت‌های فرهنگی

این مبلّغ موفق همدانی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و دینی خود در اقصا نقاط کشور مانند استان گلستان، کرمان و تهران بیان کرد: چند سالی است که به استان همدان بازگشته و در مناطقی مانند روستاهای سراب، علی‌صدر و شهر گل‌تپه به امر تبلیغ مشغول بودم هم اکنون نیز به همراه خانواده در روستای سولان به‌عنوان "امام روستا" فعالیت می‌کنم.

همسر مشاور

وی با قدردانی از همسر خود که او نیز در عرصه طلبگی مشغول فعالیت است عنوان کرد: ایشان در طول فعالیت‌هایم در مناطق مختلف کمک بسیاری کرده و بخشی از کار مانند ارائه مشاوره به بانوان در عرصه‌های مختلف را برعهده دارند.

رحیمی طیب با تشریح ابعاد مختلف تبلیغ در مناطق مختلف کشور و بایدها و نبایدهای این عرصه مطرح کرد: فعالیت در این عرصه کار بسیار سخت و پرمسئولیتی است گاهی اوقات با خود گفته‌ام نکند که در این عرصه کم‌کاری داشته و یا به وظیفه خود آن‌طور که باید و شاید عمل‌ نکرده باشم.

حلال مشکلات

وی بابیان اینکه حضور یک روحانی و مبلغ به‌عنوان امام روستا می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کرده و از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های جلوگیری کند، افزود: تبلیغ کار سختی است چراکه ممکن است فردی برای حل مشکل خود به شما مراجعه کند اما شما نتوانید برای او کاری انجام دهید یا اینکه باوجود پیگیری فراوان نتوانید به نتیجه مطلوب برسید و خب این مسئله برای یک مبلغ بسیار سخت است.

کاهش سقط جنین در روستا !!! این مبلّغ همدانی با اشاره به اینکه در طول حضور خود در منطقه سولان توانسته اتفاقاتی مانند سقط‌جنین، اعتیاد مشکلات خانوادگی و تا حدی اقتصادی را با اقدامات فرهنگی، اجتماعی و کمک‌های معیشتی- اقتصادی کاهش دهد، بیان کرد: امام روستا بعد از چند سال سکونت در یک منطقه عملاً تبدیل به عضوی از آن جامعه می‌شود یعنی در غم و شادی اهالی شریک است و به دلیل جایگاهی که دارد مستقیماً از وضعیت خانواده‌ها باخبر است به همین دلیل اهالی آن منطقه از وی انتظارات و توقعاتی دارند.

برپایی کلاس‌های منظم ترک اعتیاد

وی برپایی کلاس‌های منظم ترک اعتیاد برای معتادانی که اقدام به ترک اعتیاد می‌کنند را ازجمله اقدامات خود در منطقه سولان برشمرد و عنوان کرد: کار در روستاها فصلی است یعنی تقریبا از ابتدای پاییز تا پایان سال افراد بیکار هستند و برای اینکه اوقات خود را بگذرانند عموماً به مکان‌هایی مانند قهوه‌خانه‌ها می‌روند.

رحیمی طیب افزود: برخی از این مکان‌ها فضای مناسبی نداشته و به دلیل تردد افراد نامناسب، افراد به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند به همین دلیل با مشارکت اهالی روستا برای رفع این مشکل نه‌تنها قهوه‌خانه‌های این منطقه را با کمک ناجا ساماندهی کردیم بلکه برای افراد آسیب‌دیده از اعتیاد نیز ضمن برگزاری دوره‌های ترک اعتیاد، از آنها در بخش فرهنگی، اجتماعی و معیشتی نیز حمایت کردیم تا فضا برای بازگشت آنها به جامعه مهیا شود.

مشارکت مردم

وی به مشارکت‌ طلبیدن مردم در بخش‌های مختلف و استفاده از ظرفیت آنها برای انجام کارها را ازجمله وظایف مهم یک مبلغ برشمرد و تصریح کرد: باید برای انجام کارهای بزرگ ابتدا یک مطالبه عمومی شکل‌گرفته و پس از آن، از خود مردم برای تحقق آن مطالبه که به نفع عموم جامعه است استفاده کرد.

این مبلغ همدانی با تشریح وضعیت فرهنگی و مذهبی منطقه سولان گفت: خوشبختانه منطقه سولان سابقه مذهبی بسیار قوی دارد به‌گونه‌ای که در اوقات برگزاری نماز جماعت بیش از 700 نمازگزار در مسجد حاضر هستند و همین مسئله انجام بسیاری از کارهای بزرگ را آسان می‌کند.

حضور جوانان نقطه قوت روحانی است

وی وجود جوانان و نوجوانان فعال، خوش‌فکر و پرتلاش را از دیگر ویژگی‌های خوب منطقه سولان دانست و افزود: در طول دوران طلبگی خود به‌طور تخصصی در امر تبلیغ در حوزه کودک و نوجوان آموزش‌دیده‌ام چراکه به آنها علاقه ویژه‌ای دارم علاوه براین سال‌ها در مدارس و برنامه‌های مختلف برای این قشر از جامعه برنامه‌های مختلف فرهنگی، مذهبی، هنری و اجتماعی اجرا کرده‌ام که خوشبختانه با استقبال آنها همراه بوده است.

رحیمی طیب بابیان اینکه کودکان و نوجوان به دلیل ارتباط عمیقی که با وی دارند او را "عمو روحانیگ خطاب می‌کنند، عنوان کرد: من در فضای مجازی نیز با کودکان نوجوانان و جوانان در ارتباط هستم و به‌اندازه فضای حقیقی در این فضا نیز دغدغه دارم.

وی با این توضیح که یک روحانی مستقر در روستا، در آن منطقه حکم رهبر برای کشور را دارد و بعدازآن دهیار حکم رئیس‌جمهور و اعضای شورا نیز وزرا هستند، مطرح کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم وقتی یک مبلغ در منطقه‌ای ساکن می‌شود ناخودآگاه تمامی مسائل به او مربوط می‌شوند به همین دلیل او باید درجاهایی حتماً ورود کند، اگر لازم باشد فریاد بزند، جاهایی نصیحت کند و غیره.

تفاوت فضای تبلیغی در شهر و روستا

این مبلّغ همدانی توضیح داد: فضای تبلیغ در روستا کاملاً با فضای شهر متفاوت است، در شهر روحانی نهایتاً برای محله و اهالی نمازگزار در مسجد آن منطقه برنامه دارد اما در روستا این‌طور نیست و فضا کاملاً متفاوت و وظایف نیز سنگین هستند.

وی مهم‌ترین چالش منطقه سولان را بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج به دلیل مشکلات اقتصادی دانست و عنوان کرد: به دلیل کوچک بودن فضای روستا و تأثیرپذیری زیاد خانواده‌ها از یکدیگر، عموماً رفتارهایی خواه درست یا نادرست شکل می‌گیرد که چالش‌هایی را ایجاد می‌کند.

رحیمی طیب افزود: در طول مدت حضور خود در این منطقه تلاش کردم با پای‌کار آوردن خود مردم برخی از سنت‌های اشتباه را که اتفاقاً برای خود آنها مشکلات بسیاری ایجاد می‌کرد را از بین ببرم، کاری که بسیار سخت و زمان بر است.

برگزاری انواع کلاس ها

وی اظهار داشت: برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، ورزشی، هنری، تشکیل شورای فرهنگی در روستا و حذف سنت‌های اشتباه در مراسم ازدواج، ترحیم مانند «پنجم شور» که برای خانواده داغدار و اطرافیان اسباب دردسر بود، ایجاد مؤسسه خیریه برای جلب مشارکت‌های مردمی خیرات و نذورات، ایجاد صندوق قرض‌الحسنه برای کمک به نیازمندان، زوجین جوان و دیگر اقشار مردم با استفاده از ظرفیت خیران ازجمله اقداماتی است که برای پویایی روستا انجام داده‌ایم.

برگزاری ختم مجازی این مبلغ همدانی افزود: در ایام شیوع بیماری کرونا نیز برای اینکه تجمعی رخ ندهد در فضای مجازی گروهی تشکیل دادیم و اگر عزیزی از دنیا برود اعلام می‌کنیم تا همگی برایش فاتحه‌ای قرائت کنند، از خانواده متوفی نیز می‌خواهیم با توجه به شرایط اگر مایل هستند هزینه مراسم ترحیم و خیرات را به موسسه خیریه روستا تحویل دهند تا صرف کمک به نیازمندان شود.

شناخت فضای منطقه

وی تأکید کرد: کسی که به‌عنوان مبلغ در شهر یا روستایی قرار می‌گیرد باید فضای منطقه را شناخته و متناسب با شرایط آنجا جریان ساز باشد چراکه گاهی اوقات انجام برخی کارها مانند تغییر برخی رفتار بسیار کار سخت و زمان‌بری است.

رحیمی طیب درباره وضعیت معیشت و اقتصاد منطقه سولان نیز عنوان کرد: ازآنجاکه اغلب روستائیان کار فصلی دارند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که پس از برداشت محصول خود در پاییز و زمستان دچار مشکل نشوند.

کمک به فقرا از ظرفیت خیرین

وی افزود: اگرچه ما در روستا افرادی ثروتمند داریم که از ظرفیت آنها برای کمک به نیازمندان استفاده می‌کنیم اما قشری از این منطقه نیز کارگر بوده و سرمایه کلانی برای گذران زندگی خود در فصل بیکاری ندارند، خانواده‌هایی که تلاش کردیم با روش‌هایی مختلف از آنها حمایت کنیم.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: ما هنگام کمک به افراد نیازمند ضمن حفظ عزت و هویت آنها، از وجه نقد استفاده نمی‌کنیم بلکه به آنها کالابرگ می‌دهیم تا از مراکز خرید و فروشگاه‌هایی که از پیش تعیین‌شده‌اند خرید خود را انجام دهند حالا می‌خواهد خرید ارزاق باشد یا اقلام خانگی.

این مبلغ همدانی با تقدیر و تمجید از زنان سولانی مطرح کرد: خوشبختانه زنان این منطقه بسیار هنرمند بوده و توانسته‌اند با استفاده از مهارت‌های خود در بخش آشپزی خیاطی و غیره در حوزه کسب‌وکار خانگی کارهای خوبی را انجام دهند و حتی برای دیگران نیز شغل ایجاد کنند.

جشنواره سیر

وی با اشاره به برگزاری "جشنواره سیر" برای فروش محصولات خانگی اهالی این منطقه بیان کرد: منطقه سولان از تولیدکنندگان عمده سیر در استان همدان به شمار می‌آید بااین‌وجود این محصول خام فروشی شده و به دلیل کمبود زمین و عدم‌حمایت از تولید، هنوز صنایع تبدیلی این محصول در منطقه راه‌اندازی نشده است که امیدوارم مسئولان استان برای این مسئله تمهیدی بیندیشند چراکه این کار سبب رونق اقتصادی منطقه می‌شود.


منابع

نقش «امام روستا» در رفع مشکلات مردم روستا