طرح خلاقانه جایگزینی گلدان به جای زباله دان

طرح ابتکاری توسط اهالی روستا «نسمه» در شهرستان پاوه برای کاهش تولید زباله انجام گرفته است. در این طرح سطل‌های زباله با گلدان جایگزین شده‌اند.

گلدان به جای زباله دان

پیش از رسیدن به پاوه و دل منطقه اورامانات روستای زیبای «نسمه» قرار دارد. با همان معماری پلکانی و دره‌ای خاص منطقه اورامانات کرمانشاه که زبانزد خاص و عام است.

این روستا جدای از جاذبه‌های طبیعی‌اش حالا در حوزه گردشگری سالم دارای چند شاخص مهم شده و همین امر موجب حضور بسیاری از گردشگران کشورمان در این منطقه شده است و چند سالی هم هست که پای گردشگرانی از اقلیم کردستان عراق هم به آنجا باز شده و رونق‌اش بیش از پیش است.

طرح مردمی و خلاقانه

روستای نسمه از چندی پیش به عنوان پایلوت طرح تفکیک زباله از مبدا انتخاب شده بود اما ساکنین این روستا چند قدم پا را فراتر برده و تمام سطل‌های زباله را جمع آوری کرده‌اند.

در این روستا با مشارکت قابل توجه مردم و تلاش‌های دهیار و فعالان محیط زیست در اقدامی مبتکرانه و تاثیر گذار با هدف فرهنگ سازی و ارتقاء و توسعه رفتارهای زیست محیطی و افزایش سطح سلامت روستانشینان پس از مشارکت و پایلوت بودن این روستا در طرح تفکیک زباله از مبدا این بار قدمی روبه جلو گذاشتند و با حذف زباله دانی‌ها، این محل‌های نازیبا را به گلدان‌های زیبا تبدیل کردند و در همه آن‌ها گل کاشته‌اند.

منبع: باختر