سید محمد مدرسی

معرفی

حجت‌الاسلام سیدمحمد مدرسی مصلی سال 1296 ه.ش به دنیا آمد. پدرش، آیت‌الله آقامیرزا سیداحمد مدرس (1295-1388 ق) از دانشمندان و مدرسان بنام یزد بود.

سید محمد مدرسی

تحصیلات

سیدمحمد در کودکی به یادگیری روخوانی قرآن پرداخت. او سال 1317 ش برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و نزد اساتیدی چون آیت‌الله العظمی سیدمحمدتقی خوانساری، میرزا آقا مدرسی، شیخ غلامرضا فقیه خراسانی و... شاگردی کرد. پس از سه سال اقامت در قم، به یزد بازگشت و پس از پدر به اقامه نماز جماعت در مسجد فُرط پرداخت.

فعالیت ها و خدمات

همزمان با شروع نهضت امام خمینی در مهر 1341 ش فعالیت‌های مبارزاتی خود را آغاز کرده و در محافل مختلف به تشریح دیدگاه‌های فقهی امام خمینی و صدور بیانیه‌های فردی و جمعی پرداخت. در آبان 1357 ش به پاریس رفت و یک هفته نزد امام خمینی ماند. سپس در آذرماه همان سال به دستور امام رهسپار عراق شد و با آیت‌الله العظمی خویی ملاقات کرده، ایشان را به حمایت از امام و انقلاب اسلامی فراخواند. سیدمحمد مدرسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه سیاسی و اجتماعی و با شروع جنگ تحمیلی نیز در کمک‌رسانی به جبهه‌های نبرد حضوری فعال داشت. وی به عنوان دومین امام جمعه منصوب در استان یزد از طرف امام خمینی، حدود بیست سال در حومه شرقی یزد اقامه نماز جمعه نموده و گاهی نیز امام جمعه موقت یزد بود. از خدمات او علاوه بر ساخت و تعمیر چندین مسجد و حسینیه، تاسیس حوزه علمیه طزرجان است. حجت‌الاسلام سیدمحمد مدرسی سرانجام در سال 1378 ه.ش درگذشت و در دارالتدریس امامزاده جعفر(ع) یزد، به خاک سپرده شد.

منبع

آرشیو دفتر تاریخ شفاهی یزد