رویای آمریکایی

رویای آمریکایی 
49034.jpg
139510191816273579649604.jpg

نویسنده کتاب «رویای آمریکایی» گفت:

این کتاب، تاریخ تفصیلی و توصیفی از نقش محوری ایالات متحده آمریکا در شروع، استمرار و پایان جنگ تحمیلی است.

گلعلی بابایی، پژوهشگر و نویسنده ادبیات پایداری در گفتگو با فارس، از انتشار جدیدترین اثرش با عنوان «رویای آمریکایی» که انتشارات «روایت 27 بعثت» آن را منتشر کرده، خبر داد و گفت: این کتاب، تاریخ تفصیلی و توصیفی از نقش محوری ایالات متحده آمریکا در شروع، استمرار و پایان جنگ تحمیلی است که در 10 فصل تدوین شده است.

وی به منابع مورد استفاده خود در نگارش این کتاب اشاره کرد و گفت: اکثر مستندات این کتاب از منابع خارجی است که نویسنده‌های آمریکایی، اروپایی و کارشناسان رسانه‌ای جهان عرب و همچنین شماری از شاخص‌ترین فرماندهان ارتش صدام حسین در مورد این جنگ نوشتند که اغلب از منابع ترجمه شده است برای این کتاب بهره برده‌ام.

این پژوهشگر گفت: کتاب، زبان ساده و روانی دارد که مانند یک قصه برای خواننده روایت شده است؛ این که جنگ از کجا آغاز شد و پیش‌زمینه‌های آن چیست. در این کتاب خواننده با روند پر ماجرای تقابل آمریکا با انقلاب ایران مواجه می‌شود.

او اضافه کرد: این کتاب برای مخاطب عام جذابیت دارد و من به عنوان مولف اظهار نظری نکرده‌ام و تمام حرف‌هایی که در این اثر نقل شده‌اند، برگرفته از اعترافات دست اول آمریکایی‌هاست که صرفاً به صورت یک روایت منسجم، تدوین شده است.

بابایی گفت: «رویای آمریکایی» در واقع بازروایی داستان رویایی است که صدام برای تبدیل شدن به ژاندارم ایالات متحده در منطقه در سر می‌پرورانده و آنها با حمایت‌های مختلف از صدام، این جنگ را آغاز کردند.

وی افزود: پرداختن به شکل‌گیری مقاومت‌های مردمی در جریان جنگ و درگیری‌های نیروهای انقلاب به خاطر کارشکنی‌های بنی‌صدر نیز از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب مورد اشاره قرار گرفته است. رویارویی مستقیم نیروهای ناوگان پنجم آمریکا با رزمندگان ایرانی در خلیج فارس و ماجرای دخالت مستقیم ارتش آمریکا در جنگ به سود عراق علیه ایران طی ماه‌های آخر جنگ تحمیلی، از بخش‌های دیگر این کتاب است. همچنین ماجرای دور و دراز تصویب و پذیرش قطعنامه 598 و بندهایی که در آن گنجانده شد و کارشکنی‌هایی که در این ماجرا صورت گرفت به روایت منابع غربی، از بخش‌های تشکیل‌دهنده فصل پایانی این اثر است. این نویسنده دفاع مقدس گفت: رویارویی نیروهای ایرانی با عناصر ارتش آزادی‌بخش فرقه تروریستی مجاهدین خلق در عملیات مرصاد از زبان اعضای جدا شده سازمان نیز در فصل پایانی کتاب آمده است. زیرا منافقین هم رویایی مشابه رویای صدام در سر داشتند که در آن عملیات، این رویا نقش بر آب شد. بابایی با اشاره به زمانی که برای تالیف این کتاب صرف کرده گفت: بسیاری از منابع این کتاب را من طی حدود 20 سال جمع‌آوری کرده بودم، ولی جمع‌بندی آنها در قالبی کتابی که اکنون منتشر شده، حدود یک سال از من زمان گرفت. شخصاً فکر می‌کنم مطالعه‌ این کتاب برای مخاطب جوان و علاقه‌مندان تاریخ تحولات سیاسی ـ نظامی دهه اول انقلاب، قابل توصیه است.

منابع

«رویای آمریکایی» از مستندات منابع غربی و عربی است