جامانده از هفتاد و دو تن

آیت الله علی اصغر باغانی از بازماندگان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی

شاگرد امام

آیت‌الله علی‌اصغر باغانی سال1313 در سبزوار به دنیا آمد. سال۱۳۳۲، بعد از کلاس ششم ابتدایی، وارد حوزۀ علمیۀ فصیحیۀ سبزوار شد. باغانی برای ادامه‌تحصیل شهر قم را انتخاب کرد. ورود او به قم هم‌زمان شده بود با آغاز نهضت آیت‌الله خمینی که در واکنش به همه‌پرسی انقلاب سفید، اعلام کرده بودند که آن سال مسلمانان عید ندارند.

روشنگری درباره فاجعه فیضیه

دومین روز از نوروز سال۱۳۴۲ بود که مأموران شاه با حمله به مدرسۀ فیضیۀ قم، فاجعۀ بزرگی رقم زدند. سه ماه بعد، محرم فرارسید. این ماه بهترین فرصت بود تا باغانی به‌عنوان شاگرد آیت‌الله خمینی، ضد رژیم روشنگری کند. با دعوت روحانیان سبزواری از باغانی برای سفر به سبزوار، این فرصت به دست آمد. او از روز پنجم محرم، سخنرانی‌هایش را در مرکز پیشاهنگی سبزوار شروع کرد. او نمی‌خواست از همان ابتدا با موضع‌گیری‌های تند و آتشین دربارۀ فاجعۀ فیضیه باعث شود شهربانی جلوی سخنرانی‌اش را بگیرد و دیگر نتواند حرفی بزند. برای همین، بهترین فرصت را شب تاسوعا دید که جمعیت بیشتری به مجلس می‌آمدند. شب تاسوعا مصادف شده بود با ۱۱خرداد۱۳۴۲. در این شب که جمعیت زیادی هم به مجلس آمده بودند، باغانی دربارۀ قیام امام‌حسین ضد طاغوت صحبت کرد. بعد با ذکر جزئیات حادثۀ فیضیه، مسببان را به‌شدت محکوم کرد.

یار امام در سبزوار

بعد از تبعید آیت‌الله خمینی به نجف اشرف، رابطۀ باغانی و ایشان قطع نشد. در تاریخ ۲۰آبان۱۳۵۲، طبق اجازۀ آیت‌الله خمینی، امور حسبیه و شرعیه در سبزوار به عهدۀ آیت‌الله باغانی قرار گرفت. از آن به‌بعد، باغانی نمایندۀ امام در سبزوار شد و به طلاب شهریه می‌داد.

شهید زنده

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، باغانی که عضوی از حزب جمهوری اسلامی بود، مسئولیت حزب در سبزوار را به عهده گرفت. از دیگر مسئولیت‌های مهم باغانی می‌توان به برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی در سبزوار اشاره کرد. او نمایندۀ سبزوار در دور اول و چهارم مجلس شورای اسلامی بود. در ماجرای بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷تیر۱۳۶۰، آیت‌الله باغانی جراحات زیادی برداشت؛ ولی به شهادت نرسید و به شهید زنده معروف شد.

منبع

دایره المعارف انقلاب سبزوار