با نذری ساده اهالی روستای پدلی خانه دار شدند

اگر سر و کله آن ویروس دردسرساز پیدا نشده‌ بود، حالا مثل تمام 7 سال گذشته، لباس خادمی به تن کرده ‌بودند و کوچه پس‌کوچه‌های مشهد که هیچ، کوچه‌های دلشان را هم برای پذیرایی از قدوم زائران پیاده امام رضا (ع) آب و جارو کرده ‌بودند.راستش را بخواهی، اصلاً حرکت باصفای «یک نذری ساده» را راه انداختند تا برای آنهایی که نمی‌توانند برای زیارت اباعبدالله (ع) یا خدمتگزاری به زائران آقا (ع)، خود را به مسیر پیاده‌روی اربعین برسانند، یک فرصت جبران بسازند. تا بیایند و خود را به جاده‌ای بسپارند که به مشهد می‌رسد و با خدمت به زائران پیاده رضوی، روی زخم فراق‌شان مرهم بگذارند. کرونا اما امسال همین دلخوشی را هم از آنها گرفت.... اما نه. سرِ خدمت اگر داشته‌باشی، راه خدمت پیش رویت باز می‌شود؛ از راهی که حتی فکرش را هم نمی‌کردی. «پَدَلی» یک‌بار دیگر این را به اهالی پویش «یک نذری ساده» در کانون خادمین معنوی امام رضا (ع) اثبات کرد.

زلزله در روستای پدلی

روستای پدلی

«روستای پدلی از توابع شهرستان سرخس، در شمال شرقی کشور واقع شده؛ در 20کیلومتری مرز کشور ترکمنستان و جایی در نزدیکی نقطه صفر مرزی. این روستا به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و کوهستانی، پاییز و زمستان‌هایی سرد با بارندگی‌های شدید دارد. در حال حاضر 50 خانوار در این روستای محروم زندگی می‌کنند که در مجموع جمعیتی حدود 200 نفر را شامل می‌شود. مشکلات از وقتی شروع شد که بارش شدید نوروز امسال به خانه‌های 5 خانواده در این روستا آسیب جدی رساند. خوشبختانه باقی خانه‌های روستا به دلیل نوساز و مقاوم بودن، آسیبی ندیدند اما حجم تخریب در آن 5 خانه خشت و گلی که در مواردی به 100 درصد می‌رسید، باعث شد ساکنان آن در چادرهای اسکان موقت پناه داده شوند. قرار بود کار بازسازی خانه‌های این 5 خانواده در کوتاه‌ترین زمان انجام شود اما متاسفانه با وجود آغاز پاییز، این خانواده‌ها هنوز در چادر و در شرایطی سخت زندگی می‌کنند. به همین دلیل این روزها همّ‌وغمّ همه ما، رسیدگی سریع به وضعیت خانه‌های این عزیزان و ساخت سرپناه مقاوم برای آنها قبل از شدت گرفتن سرماست». کانون خادمین معنوی امام رضا (ع)وارد ماجرای این روستا و حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل شد.

فعالیت های کانون خادمین معنوی امام رضا (ع)

کانون خادمین معنوی امام رضا (ع)، یکی از گروه‌های مردم‌نهاد (سَمَن) استان خراسان رضوی محسوب می‌شود که مسول آن آقای مجید عسکری است که می گوید:من به‌عنوان نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) در شورای توسعه و حمایت استانداری خراسان رضوی هستم که کی از سمن‌های فعال در استان خراسان رضوی، سمن شهرستان سرخس است. نماینده این سمن از چند ماه قبل گزارش مربوط به روستای پدلی را برای ما ارسال کرده و شرایط این روستا را تشریح کرده‌بود. ایشان تاکید کرده‌ بود با وجود پیگیری‌های انجام‌شده از نهادهای مسؤول برای حل مشکل مسکن خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل در این روستا، هنوز هیچ اقدام موثری صورت نگرفته‌ است. اینطور بود که رسیدگی به مشکلات این روستا در دستور کار ما قرار گرفت. از مشهد 4 ساعت تا روستای پدلی فاصله است. ما در 2 نوبت برای بازدید میدانی به این روستا رفتیم.با هماهنگی‌هایی که صورت گرفت، جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان مسکن روستایی، فرمانداری سرخس، شهرداری منطقه مربوطه، بهزیستی و کمیته امداد برگزار شد و ما گزارشی از مشاهدات میدانی خود در روستای پدلی ارائه کرده و به‌عنوان نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد استان خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت خانواده‌های سیل‌زده این روستا شدیم.اماتا این لحظه متاسفانه جز اقدامات اولیه مثل جانمایی خانه‌ها، حفاری محدود و خالی کردن مقادیری مصالح، هیچ اقدام عملی در زمینه ساخت خانه‌ها انجام نشده‌است».

اما اصل ماجرا

شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا همه ما را به این نتیجه رسانده بود که با توجه به وضعیت ناخوشایند مشهد به لحاظ درگیری با این ویروس منحوس، احتمال اعمال محدودیت‌های شدید در ایام شهادت امام رضا (ع) وجود خواهد داشت و حتی پیش‌بینی می‌شد با اعمال محدودیت‌های 100 درصدی، امسال هیچ زائر پیاده‌ای در دهه آخر ماه صفر به مشهد نیاید. در عمل هم همین اتفاق افتاد. بر خلاف سال های گذشته عاشقان اهل بیت (ع) در کانون خادمین معنوی امام رضا (ع) از توفیق پذیزایی و اسکان زائران محروم شدند. بنابراین با الهام از فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند بر اساس عقلانیت، در ایام شیوع ویروس کرونا برای حفظ سلامت عمومی از انجام فعالیت‌های مبتنی بر تجمعات بزرگ اجتناب می‌کنیم اما هرگز صحنه خدمت را ترک نمی‌کنیم بلکه با توجه به شرایط موجود و براساس دستورات ستاد ملی کرونا، نوع و شیوه خدمت را تغییر می‌دهیم، تصمیم گرفتیم ظرفیت خدمت‌رسانی هر ساله به زائران پیاده امام رضا (ع) را امسال معطوف به خدمت‌رسانی به اهالی روستای پدلی کنیم تا یک‌بار دیگر اثبات شود با نذری‌های ساده و کمک‌های به ظاهر کوچک مردم خیّر چه کارهای بزرگی می‌توان انجام داد». رئیس هیأت مدیره کانون خادمین معنوی امام رضا (ع) معتقد است عاشقان خدمت به آستان امام رئوف (ع) امسال و با وجود برگزار نشدن پیاده‌روی ایام شهادت امام رضا (ع)، می‌توانند جلوه باشکوه دیگری از این عشق را به رخ همه بکشند: «با توجه به شرایط سخت ساکنان 5 خانه تخریب‌شده در روستای سیل‌زده پدلی، با خودمان فکر کردیم می‌توانیم زنجیره طرح مبارک «یک نذری ساده» را که از 7 سال قبل شکل گرفته، امسال هم ادامه دهیم و این بار برکات این طرح را برای شادی دل 5 خانواده‌ای که به دلیل تخریب خانه‌هایشان 7 ماه است در چادر زندگی می‌کنند، اختصاص دهیم. بنابراین مثل هر سال، با نزدیک شدن به دهه آخر ماه صفر، در فراخوانی خطاب به عاشقان امام رضا (ع) از آنها خواستیم امسال هم نذورات متبرک خود را در قالب طرح یک نذری ساده به دست ما برسانند تا این بار، این نذری‌ها صرف ساختن سرپناه برای گروهی از هموطنان آسیب‌دیده شود. استقبال و همت عاشقان امام رضا (ع) باز هم غبطه‌برانگیز بود. با اینکه اطلاع‌رسانی درباره این موضوع به صورت محدود و فقط از طریق صفحات شخصی در فضای مجازی انجام گرفته، فقط در 2 روز اول، مبلغ 16 میلیون تومان جمع‌آوری شد، مبلغی که اطمینان داریم با عنایت امام رضا (ع) و همت عاشقانش قطعاً بسیار بیشتر خواهد شد».

منابع

«یک نذری ساده» برای بازسازی خانه «گُل بی‌بی». خبرگزاری فارس. 26 مهر ماه 99.