ابریشم بافی

نوغانداری

تخم کرم ابریشم یا خود کرم ابریشم، نوغان نام دارد. از پرورش کرم ابریشم به عنوان فعالیت نوغانداری نام برده می‌شود. نوغانداری کسب‌وکاری کوچک و پر‌زحمت اما با درآمدی خوب و بالا است که به طور تقریبی طی کل فرآوری یک جعبه تخم نوغان حدود 30 تا 40 میلیون تومان درآمد حاصل از این کار است. کل دوره پرورش حدود 40 تا 50 روز است که اوج کار در یک هفته آخر است.

پرورش نوغان در ایران

پرورش كرم ابريشم در استان‌هاي گيلان،‌ مازندران، خراسان، آذربايجان، اصفهان، يزد، كرمانشاه و گلستان رايج است.پرورش کرم و ابریشم بافی در شرق استان گلستان بخصوص شهرستان مینودشت قدمت دیرینه دارد. استان گلستان و روستاهای شرق استان دومین قطب پرورش کرم ابریشم است. در گلستان 60% پیله‌تر در مینودشت تولید می شود. رتبه اول کشوری در سطح شهرستان را، شهرستان مینودشت استان گلستان از آن خود کرده است. گلستان كمربند مياني توليد نوغان در استان‌هاي شمالي است و ويژگي‌هاي منحصر و خاص اقليمي اين منطقه موجب شده در بخش توليد نوغان در استان هزينه‌هاي توليد بسيار پايين و بهره‌وري بسيار بالاتر از ساير نقاط كشور باشد.اما هیچ گونه امکاناتی برای توسعه این صنعت در استان فراهم نیست.حتی یک کارشناس تخصصی نوغانداری در گلستان نداریم. نوغانداری گلستان همچنان به شیوه سنتی انجام می‌شود و نوغانداران از دوره‌های آموزشی روش‌های نوین پرورش کرم ابریشم بی‌بهره‌اند. توزیع تخم نوغان در کشور آغاز شده اما هنوز قیمت تضمینی خرید پیله‌تر مشخص نیست. کارشناسان نوغانداری هم اظهارات تولیدکنندگان را تایید می کنند اما تاکید دارند نداشتن جایگاه اختصاصی برای پرورش کرم ابریشم بزرگ‌ترین مشکل نوغانداری گلستان است.

مشکلات و موانع

1-معمولا دلال ها پیله را خریداری نموده و به خارج از استان منتقل می کنند - 2-نبود متولی واحد برای صنعت نوغانداری - 3-ورود پیله‌ خشک و نخ ابریشم قاچاق - 4-کاهش تدریجی توتستان‌ها و هزینه‌های بالای تولید - 5-کمبود صنایع فرآوری و واحدهای پژوهشی به روز و کارآمد . بر اساس آمار گمرک سالانه بیش از 94000 تن پیله خشک و عنوان نخ های ابریشمی وارد کشور می شود که به نظر می رسد با افزایش قیمت خرید تضمینی پیله می شود تا حد زیادی در این زمینه خودکفا شویم.