«تحریم» نگاه‌ها را جلب «نگارخاتون» کرد

نسخهٔ تاریخ ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۲۱، ساعت ۰۹:۰۷ توسط Root (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

روستای بدون بیکار همدان/ «تحریم» نگاه‌ها را جلب «نگارخاتون» کرد

روستای نگارخاتون همدان قطب تولید ادوات کشاورزی

در روستای نگار خاتون سالانه ۵۰ میلیون قطعه ادوات کشاورزی تولید می شود.

13981023000782 Test PhotoN.jpg

مردم روستای «نگارخاتون» فامنین که باید آن را «روستای بدون بیکار» نامید سال‌هاست تولید ادوات کشاورزی را به عنوان شغل اصلی خود برگزیده‌اند، اهالی آن معتقدند تحریم‌ها باعث شده توجه داخل به تولیدات این روستا جلب شود.

روستای «نگارخاتون» با وسعت یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از توابع شهرستان فامنین است، این روستا بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت و ۶۰۰ خانوار دارد.

«نگارخاتون» روستای صنعتی به حساب می‌آید و اغلب اهالی روستا مشغول تولید و صنعتگر هستند، بیش از ۶۰ واحد تولیدی در این روستا در کنار واحد‌های مسکونی اهالی راه‌اندازی شده که مردم ادوات کشاورزی تولید می‌کنند.

در هر کارگاه پنج یا ۶ نفر از جوانان روستا که تحصیلکرده‌ نیز هستند، مشغول به کار شدند با بررسی میدانی متوجه شدیم از قدیم‌الایام اهالی این روستا فنی بودند و عاشقانه به تولید می‌پرداختند.

ناگفته نماند چند سالی است اغلب اراضی کشاورزی «نگارخاتون» و دیگر روستاهای مجاور نیروگاه شهیدمفتح امکان کشت محصول کشاورزی را ندارند، چراکه سطح آب‌های زیرزمینی این مناطق به دلایل مختلف پایین و پایین‌تر رفته و در نتیجه باعث ایجاد فروچاله شده و اراضی کشاورزی به شوره‌زار تبدیل شده است.

بدیهی است اهالی این مناطق از طریق کشاورزی نمی‌توانند امرارمعاش کنند اما فکر اقتصادی اهالی روستای نگارخاتون از ۳۰ سال گذشته که تولید را در روستا آغاز کرده‌اند، آنها را آواره شهرهای بزرگ نکرده و از این نظر قابل تحسین است.

منابع

روستای بدون بیکار همدان

روستای نگارخاتون همدان قطب تولید ادوات کشاورزی