اینجا حلب به گوشم

از قصه‌ی ما
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ دسامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۵:۴۰ توسط ابوالفضل بکرای (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
شهید عباس دانشگر

زندگینامه شهید مدافع حرم عباس دانشگر

شهید عباس دانشگر فرزند مؤمن؛ 18 اردیبهشت 1372 در شهرستان سمنان در خانواده ای متدین به دنیـا آمد.

همزمان با شرکت در کنکور سراسری؛ به خاطر عشق و علاقه ای که برای ورود به سپاه پاسداران داشت در آزمون ورودی دانشگاه امام حسین(ع) هم شرکت کرد. خبر قبولی در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع)، تقریبا همزمان با خبر قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه سمنان به عباس داده شد. بعد از قبولی در هر دو آزمون، او در نهایت دانشگاه امام حسین (ع) را انتخاب کرد و بعدها به دیگران میگفت در سپاه بهتر میتوان به اسلام خدمت کرد.عباس در 5 مهر 1390 ؛ و در حالی که 18 سال داشت وارد دانشگاه امام حسین(ع) شد.


در دانشگاه با دو نفر از هم دوره ای هایش توانسته بود حلقه های معرفتی تشکیل دهد که بعدها پایه گذار یکی از کانون های فعال تربیتی و مذهبی دانشگاه شده بود تا جایی که حتی طرح مطالعاتی و تشکیل چنین کانونی را به مسئولین دانشگاه ارائه داده بودند و قرار بود آن طرح اجرایی شود.

می ترسم زمین گیر شوم

در طول سال 94 بارها از فرمانده اش اجازه اعزام به سوریه را مطرح کرده بود اما رفتنش به سوریه تا نامزدی اش به تعویق افتاد.


عباس در 23 بهمن 1394 دختر عموی خود را به همسری برگزید و صیغه موقت خوانده شد. چند صباحی از دوران نامزدی نمی گذشت که مقدمات سفر به سوریه فراهم شد. در جواب فرمانده اش، سردار اباذری که به او گفته بود: " شما تازه صاحب همسر شدی، هنوز دو ماه از نامزدی ات هم نگذشته؛" گفته بود میترسم زمین گیر شوم و توفیق از من سلب شود. عباس اعتقاد داشت حضور در جبهه مقاومت واجب عینی است و باید از حرمین شریفین با تمام توان دفاع کنیم. خانواده اش نیز مانع تصمیمش نشدند و حقیقت راهی که عباس انتخاب کرده بود ایمان داشتند. در نهایت او با اصرار زیاد به فرمانده اش، در اول اردیبهشت سال 1395 داوطلبانه عازم سوریه شد.

شهادت جوان مومن انقلابی

روزهای پایانی مأموریت او بود مدت پنجاه روز در محور های متعدد درگیری در نقش فرماندهی گروهان در کنار گروهی از شیعیان نبل و الزهرا ( دو شهر در سوریه) و جمعی از گروه النجبای عراق مجاهدت کرد و در سخت ترین شرایط در نزدیکی دشمن دلاورانه جنگید. دوستان سوری و عراقی اش به او علاقه مند شده بودند و حتی یکی از آنها انگشترش را به عباس هدیه داده بود. از روحیات و رفتارش در میدان نبرد که بعد از شهادت، دوستانش نقل کردند مشخص است که عباس خود را آماده شهادت کرده بود.


عباس در 20 خرداد 1395 در حالی که 23 بهار از سن او می گذشت در روستای هویز، منطقه خلصه در حومه جنوبی حلب سوریه با موشک تاو آمریکایی به شهادت رسید. فرمانده اش سردار اباذری به او لقب جوان مومن انقلابی داد و با دلی پر از اندوه این چنین گفت: " مجموعه سپاه یکی از فرماندهان شجاع و مدیر خود را از دست داد. "


پیکر مطهر شهید عباس دانشگر پس از تشییع باشکوه در دانشگاه امام حسین(ع) به زادگاهش سمنان آورده شد و در شهرستان سمنان هم پس از تشییع مردم شهید پرور در امامزاده حضرت علی اشرف(ع) به خاک سپرده شد.

مستند نامه ای از دمشق

این مستند به کارگردانی مهدی ابراهیم خانی به روایت آشنایی و ازدواج شهید مدافع حرم عباس دانشگر با همسر خود و شهادت او می پردازد.

مستند نامه ای از دمشق
تماشای مستند نامه ای از دمشق. شبکه مستند.

کتاب اينجا حلب، به گوشم...

اينجا حلب، به گوشم... نام پرمسمايي بر كتابي است كه به معرفي يكي از شهداي مدافع حرم مي‌پردازد؛ شهيد عباس دانشگر كه با آن لبخند دلنشينش بر جلد كتاب نگاه‌مان مي‌كند و پشت سر او گنبد حرم حضرت زينب(س) خلاصه تمام آن ارزش‌هايي است كه عباس‌ها برايش جان دادند.

کتاب لبخندی به رنگ شهادت

جلد کتاب شهید دانشگر.jpg

کتاب «لبخندی به رنگ شهادت» شامل زندگی‌نامه و خاطرات جوان مومن انقلابی مدافع حرم، شهید «عباس دانشگر» به کوشش جناب آقای مومن دانشگر و محسن حسن‌زاده از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

کتاب آخرین نماز در حلب

آخرین-پرواز-در-حلب.jpg

خاطرات شهید مدافع حرم عباس دانشگر به روایت پدر.

وصیت نامه

وصیت نامه
وصیت نامه شهید عباس دانشگر. حریم حرم.

جستارهای وابسته

جوان مومن انقلابی

موشک تاو آمریکایی

گروه النجبای عراق

منابع